Tag: вапцање

Повеќе

Јајца се вапцаат на Велики четврток – Еве што се прави со првото кое има посебна моќ

За Велигден секоја домаќинка на Велики четврток фарба велигденски јајца. На овој ден рано наутро пред изгрејсонце, домаќинките ги бојадисуваат првите велигденски јајца. Најпрво каснуваат малку леб, се вртат кон исток, се прекрстуваат и ги бојат првите три црвени јајца. Првото јајце, божјаче, откако ке се бојадиса се остава да […]

Повеќе

Велигденски јајца со ориз – Нема неред, мачење и офарбани прсти

Офарбајте велигденски јајца со помош на ориз. Потребен ви е долг ориз кој го има по маркетите, течна боја за јајца или во гел, округол пластичен сад и ракавици. За секоја боја се користи посебен сад. Се комбинираат и по две бои. Се става во две лажици долг ориз, никако […]

Видео, Повеќе

Видео: Никогаш не би се сетиле да офарбате јајца вака – Готови за минута

Направете креативни јајца за Велигден со пена за бричење и боја за храна.Навистина е лесно и брзо, само ставате се во еден сад, го валкате јајцето и потоа сушите. Ова е деталната постапка: Повеќе рецепти на Gotvi.mk: Фарбање јајца со памук Офарбајте јајца со весници 7 техники за фарбање јајца Сакате […]

Видео, Повеќе

Видео: Модерна идеја за вапцање јајца – Сите ќе ви завидуваат

Фарбањето јајца за најголемиот христијански празник Велигден, може да биде и вистинска уметност и уживање.Освен традиционалните црвени и шарени јајца, може да направите и креативни јајца со неколку форми и црна боја. Ова е вапцање на јајца со акрил, се е прикажано во видеото:   Повеќе рецепти на Gotvi.mk: Фарбање јајца […]

Видео, Повеќе

Видео: Наместо да ги фрлите – офарбајте јајца со стари весници

Доаѓа големиот и тежок христијански празник Велигден. Домаќинките вапцаат црвени јајца од рано наутро, а потоа и јајца во други бои.Ова е креативна идеја за оние кои имаат дома весници. Наместо да ги фрлите, искористете ги вака. Повеќе на Gotvi.mk: Фарбање јајца со памук Офарбајте јајца со весници 7 техники за фарбање […]

Видео, Повеќе

Вапцање јајца на пареа – Многу е лесно, бојата е силна и долго трае

Вапцањето јајца за Велигден може да биде креативно и интересно. Ова е совршен и лесен начин како да вапцате велигденски јајца на пареа. На сите им успева, а најважно од се бојата останува убава и силна.Шарите сами се формираат. Се е прикажано во видеото: Повеќе рецепти на Gotvi.mk: Фарбање јајца со […]

Повеќе

Офарбајте јајца со вино – нема мачење, јајцата како од бајките

Ова е повеќе од уметност, вапцајте јајца со црвено вино. Ви требаат црвено вино, јајца и оцет. ПОСТАПКА: Јајцата се мијат па се оставаат во оцет околу 30-ина минути. Потоа, се преливаат со црвено вино, за да добијат лилакова боја. Се оставаат во вино половина час. Нека отстојат откако ќе се […]

Повеќе

На Велики Четврток се вапцаат јајца – првото има чудесна моќ

Денеска е Велики четврток, ден кога се фабаат велигденските јајца, на средината на страдалната недела. Според обичајот најпрвин се вапцувале три јајца, а потоа и другите.Првото црвено велигденско јајце според обичаите било наменето на Господ и се викало Господово јајце, второто на домаќинот – главата на семејството, а третото на стоката и […]

Повеќе

Ќе вапцаме црвени јајца: Што симболизира велигденското јајце?

Велигден е најголемиот христијански празник кој верниците гo прославуваат враќањето на Исус Христос од мртвите и победата над смртта, поздравувајќи се со зборовите „Христос Воскресе – Вистина Воскресе!Јајцето е најголемиот симбол на празникот, домаќинките на велики четврток вапцаат јајца кои го симболизираат воскреснувањето и почеток на нов живот. Традиционално јајцата […]

Tips & Tricks, Видео, Повеќе

ВИДЕО: 7 техники за бојадисување на шарени Велигденски јајца

Празнувањето на Велигденските празници кои носат мир, спокој и убави мигови за секој човек започнаа. Тоа се моменти на радост, семејни и пријателски дружења. Бојадисувањето или вапцањето на Велигденските јајца зазема централно место во домовите на верниците. Погледнете видеа со 7 предлог начини за бојадисување на шарени Велигденските јајца: Бојадисување на […]