Tag: важно

Препораки

Витаминов Б е многу важен – не дозволувајте да имате вакви проблеми во телото

Витаминот Б е многу важен за телото, особено за мозокот, нервите и стресниот начин на живот. Има широк спектар на делување, смирува нерви, ублажува болки, се бори со стресот и ја подобрува циркулацијата. Ако не е доволно застапен во телото може да дојде до пад на имунитетот, умор и несоница, […]

Препораки

Што навистина е важно за секој од нас?

Од пред неколку дена на ТВ каналите и социјалните медиуми забележавме интересни реклами кои го привлекуваат вниманието на публиката. Познати ситуации од секојдневието на секој од нас, полно емоции во секој кадар, но сепак нешто суштински недостасува. Пораката е едноставнa: Што е важно? Зад рекламите не е потпишан никој, што […]

Препораки

Не го јадете ова ако примате терапија за холестерол – многу е опасно, доведува до удар

Лицата кои се под терапија за повисок холестерол, треба особено да внимаваат каква храна јадат и колку јадат. Нутриционистите советуваат дека кога нивото на холестерол достигнува загрижувачки вредности, лекарот ви дава лекови, но иако најчесто се вели да јадете се, тоа е грешка. Се смета дека треба да се придржувате […]

Препораки

Појадокот е најважен оброк – причини за да не го прескокнувате

Појадокот одамна е познато дека е најважниот оброк во текот на денот, а сега тоа го докажаа и научниците од Универзитет во Велика Британија, со испитување спроведено на 49 лица.Научниците ги поделиле во две групи, една во која лицата појадувале, и во која лицата не појадувале. Го мереле нивото на […]

Препораки

Внимавајте при купувањето јајца за Велигден: Еве што значат ознаките

За големиот празник Велигден ќе се изедат многу јајца, па затоа кога ги купуваме, важно е да ги знаеме ознаките и тоа како правилно се чуваат.Јајце од типот А е свежо јајце Јајце од типот Б е наменето за индустриска преработка. Xl се јајца кои се големи или се од […]

Препораки

Чајот може да биде канцероген ако не го направите ова

Чајот има бројни позитивни влијанија врз нашето здравје, меѓутоа ако редовно го користите оној во филтер кесички, имаме лоши вести зас. Повеќето филтер кесички за чај се премачкани со соединението епихлорохидрин – кој е канцероген а е посебно активен во врела вода. Сепак постојат и добри вести доколку не можете […]

Препораки

НИКАКО не јадете банани за појадок – еве зошто

Иако многумина од нас сакаме некое овошје за појадок, и не ретко се одлучуваме за банани, сепак не е здраво да се јадат наутро, а еве и зошто е тоа така. Иако бананите се совршени за брз оброк, нутриционистите наведуваат дека не се погодни за појадок. Во себе имаат 25 […]

Препораки

Чиниите и чашите се многу важни – Фенг Шуи вели ова носи несреќа

Со години користите исти чинии за јадење? Тоа е погрешно. Според древната кинеска техника Фенг Шуи, тоа носи несреќа во куќата.Еве што веднаш треба да исфрлите ако сакате мир, пари и здравје и благосостојба. КАКТУС Ова е една од најпопуларните билки кои ги имаме по домовите, но според Фенг Шуи […]

Препораки

Никогаш веќе не ја ставајте храната во фолија – лекарите предупредуваат

Лекарите предупредуваат да не ја ставате веќе храната во фолија.Имено, алуминиумот од оваа практична фолија многу лесно влегува во вашите намирници, а колку температурата е поголема, повеќе алуминиум завршува во храната која ја јадеме и им ја даваме на нашите деца, а тоа може да предизвика болести. „Таквата фолија никако […]

Tips & Tricks

Овие намирници НИКАКО не ги чувајте во фрижидер – многу е штетно

Некои намирници е добро да не ги држите во фрижидер како сите останати. На Универзитетот во Калифорнија е направено истражување според кое дел од овошјето и зеленчукот кои секојдневно ги консумираме не треба да се држат во фрижидер.Ова е листата: Јаболка Авокадо Диња Банана Киви Лимон Лимета Папаја Праска Пиперка […]