Tag: важен

Препораки

Магнезиумот е важен за телото – Внесувајте го преку овие намирници секојдневно

Магнезиумот е многу важен минерал и затоа користете го често. Ако е магнезиумот низок, може да доведе до срцеви проблеми, до воспаленија, несоница и чест умор, раздразливост, немир, депресија. Ако сакате да го зголемите магнезиумот јадете: Банани, индиски ореви, тофу, црно чоколадо, лосос, авокадо, зелена салата. На овој начин ќе […]

Препораки

За живците, метаболизмот и мозокот – овој витамин е важен за телото

Витаминот Б12 му е многу потребен на телото поради здравје на централниот нервен систем, поради метаболизмот и живците. Помага за апетит, умор, слабост, а наместо да го земате како таблети, внесете го природно. Го има во црвеното месо, во школките, во риба и млеко. Го има и во јајцата. Прочитај […]