Tag: вага

Повеќе

Кога немате вага – Мерки со чинија за да нема грешки

Ова се мерки кои ќе ви помогнат во кујна кога немате вага. 1 чинија за супа има 250 до 300 грама. Ова може да ви помогне додека готвите. Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво […]

Повеќе

Ако немате вага – Вака најлесно измерете кисело млеко

Ако немате вага, а треба да измерите кисело млеко, тогаш ова е олеснување за вас. Една лажичка кисело млеко е осум грама.Ако ви е потребно за мерки, ова ќе ви помогне.   Повеќе Готви.мк рецепти: Салата со маслинки и кубети Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса Свежа салата […]

Tips & Tricks

Нема да згрешите со тортите и колачите – Вака ќе ви успеат секогаш

Најчестата грешка која ја правиме кога правиме колачи и торти, а може да се избегне. Тоа се мерките, па затоа, не мерете се во мерилицата за млеко, туку измерете ги брашното, шеќерот и другите суви состојки на вага.Таа дозволува да се истресе и вишокот. Нема да згрешите.   Повеќе на Готви.мк: […]

Tips & Tricks

Ако немате вага а треба да измерите вода – вака готвењето нема да пропадне

Ако немате вага а треба да измерите млеко или вода, ова се мерките.1 лажица има 17 грама. 1 винска чаша има 100 грама. 1 шолја за вода има 200 грама. Прочитај повеќе рецепти на Gotvi.mk: Зема кисела зелка и завитка пилешко месо Оригинален старски рецепт за сарма Нов вкус на сармата: […]

Tips & Tricks

Ако немате вага – вака најлесно ќе измерите брашно

Ако немате вага во моментот до вас а готвите, ви нудиме лесен начин да се снајдете со брашното. Една рамна лажица има осум грама. Една полна лажица има 25 грама. Се надеваме ќе ви користи. Повеќе десерти на Готви.мк: Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да […]

Повеќе, Препораки

Наутро застанете на вага за мерење – Денот нека почне со овој метод

Постои една можеби чудна, но здрава навика која препорачуваме да ја практикувате рано наутро. Во времето кое го одвојувате за подготовка за обврските, искористете 15 секунди за да застанете на вага и да се измерите. На овој начин постојано ќе водите грижа за својата тежина и навреме ќе можете да […]

Препораки

Правилото 10 за слабеење: Застанете на вага по три дена и ќе видите чудо

Застанете на вага, измерете се, и потоа почитувајте го правилото 10. По само три дена, качете се повторно на вага и ќе се израдувате многу.ШТО Е ПРАВИЛОТО 10? Правилото 10 е важно за слабеење и одржување на тежината. Имено тоа е растојанието меѓу првиот и последниот оброк во денот, кое […]

Tips & Tricks

ДОВОЛНИ ВИ СЕ САМО 5 СЕКУНДИ: Научниците велат дека оваа навика е клучна за слабеење!

За да имате фит тело и да бидете задоволни од своите пропорции, потребно е во утринската рутина да додадете една навика за која ви се потребни само неколку секунди. Имено, истражувачите потврдиле дека утрниското мерење на вага влијае на количината и видот на храната која ја конзумирате во текот на […]