Tag: бубрези

Препораки

Спречува песок и камен во бубрегот – Овошје кое е лек за бубрезите

Лимонот е многу здрав и корисен и помага особено за проблеми со бубрезите. Цитрусната киселина спречува камен и песок во бубрезите, и го стимулира цревниот канал. Спречува констипација односно затвор. Така и се забрзува метаболизмот, па затоа користете лимон често. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Сода бикарбона – замена за 8 скапи […]

Препораки

За бубрези, болки и воспаленија – спасот е во оваа билка

Врбовката е билка која се употребува за многу состојби како лекување на воспаленија на простатата, проблеми при мокрење, за болести на мочен меур и бубрези. Помага и за превенција на рак на бубрезите и мочните патишта. Нејзиното латинско име е Epilobum parviflorum и користете ја почесто при вакви проблеми. Повеќе […]

Видео, Препораки

Имате камен или песок во бубрегот? – измешајте лимон и пиво, болката ќе исчезне

Ако имате проблем со бубрезите, камен или пак песок, победете ја болката со овој едноставен рецепт за лековита смеса.   Ова е начинот на подготовка и употребата: Повеќе десерти на Готви.мк: Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома Супер рецепт: Леден кафе колач […]

Tips & Tricks

Решете се од каменот и болките во бубрезите со помош на овие намирници

Кој еднаш почувствувал таканаречен бубрежен напад предизвикан од инфекција, песок или камен, тој може да се „пофали“ со храброст. Со доста течност делумно може да се ублажи оваа појава, но клучот до успехот лежи само во две намирници. Имено, не се откажувајте од алтернатива како што се чај од магдонос […]

Uncategorized

Овој плод ги штити бубрезите и содржи витамин Ц

Мирисот на костени, печени или варени, секогаш годи и создава чувство на топлина. Костенот припаѓа на групата јаткасти плодови, но се разликува од останатите со пониска содржина на масти и голема содржина на скроб, а единствен е кој има витамин Ц. Костенот како лек Релативно голема е енергетската вредност која […]

Tips & Tricks

Оваа билка е најдобар лек за чистење на бубрезите!

Нашите бубрези постојано филтрираат крв, ги носат отровите и сите штетни материи кои влегуваат во нашето тело. Со време се насобираат толку многу, што и на нашите бубрези им е потребен третман за чистење, пишува Healthy Living Style. Како да се решите од штетните материи? Многу е едноставно – потребно […]

Tips & Tricks, Повеќе

ПРИРОДНО: Рецепт со кој ќе ги прочистите бубрезите од отрови

Многу токсични материи може да предизвикаат заболување на бубрезите, уринарниот тракт и бешиката, а овој пијалак може да ви помогне да ги прочистите. Бубрезите се еден од највиталните органи во нашиот организам. Тие секојдневно филтрираат над 200 литри крв како би ги елиминирале штетните материи кои ги внесуваме во организмот. […]