Tag: брчки

Повеќе

Зеленчук кој се бори со акни и брчки – Веќе не ви требаат скапи креми

Спанаќот е намирница која често се препорачува за јадење, вкусна е и здрава и има многу железо во себе. Спанаќот има витамини и минерали кои го успоруваат стареењето на кожата и помагаат да изгледаме помладо. Има витамини Ц и бета каротен, лутеин и киселина која помага кожата да биде мека, […]

Tips & Tricks

Природен еликсир на младоста: Ова овошје ги брише брчките како од шега

Поради лимонската киселина ананасот можете да го користите за успешно отстранување на мртви клетки од кожата кои се причина за појавата на брчки. Нанесете круг или парче од ова овошје (претходно отстранете ја кората) директно на лице или измешајте еднакви количини ананас и сок од ова овошје, во тоа натопете […]

Повеќе

Сопругата на Клуни има 39 години, а нема брчки – Она што го става е евтино и се прави дома

Сопругата на Џорџ Клуни, убавата Амал има 39 години и нема брчки. Причината е едноставна, а таа го откри еликсирот за убавина. Изрендајте го јаболкото и помешајте го со млекото. Маската нанесете ја на лицето и врато, па нека стои половина час. Потоа, измијте се со млака вода. Можете да […]

Tips & Tricks

Јадете го ова и никогаш веќе нема да имате брчки на лицето

Сите сакаме здрава, сјајна, мазна кожа без брчки, без оглед на годините, а тоа може да се постигне ако јадете нешто многу вкусно – темно чоколадо. Чоколадата има антиоксиданси, а тие помагаат да се измазни лицето. Чоколадата го намалува и ризикот од рак. Прочитај повеќе рецепти каде користиме Пекабеско производи […]

Tips & Tricks

Користете ги овие намирници за брчките од лицето целосно да исчезнат

Дали знаете дека брчките можете да ги избришите или макар да ги ублажите користејќи ги изворите на природата? Начинот на исхрана, секојдневните стресови, алкохолот и тутунот, но и генетиката, се фактори кои влијаат на настанувањето брчки. Сувата кожа е склона кон брчки на кожата на лицето и затоа мора да […]

Tips & Tricks

Есенска маска за кожата: Отстранете ги брчките со оваа магична овошка

Есента е период кога може да ги искористиме благодетите на есенските плодови за да имаме здрава, мазна и сјајна кожа.Грозјето е еден од даровите на есента. Има витамини кои одговараат на секој тип кожа. Потребни ви се неколку зрна грозје од кои треба да ги извадите семките, па да ја […]

Tips & Tricks, Повеќе

Со грозје против брчки

Грозјето периодов го има во изобилство на пазарите и во маркетите. Освен што е многу вкусно, неколку зрна грозје може да ви помогнат во борбата против брчките, како и за нега на лицето. Направете маска од грозје, овошка која ја има во овој период по пониски цени. Верувајте ова е […]

Tips & Tricks

Домашна маска со која ќе исчезнат брчките околу очите

Ако сакате да се решите еднаш засекогаш од брчките околу очите, ви требаат само две состојки: витамин Е и маслиново масло.Маслиновото масло е богатство за здравјето и кожата, се користи за јадење, за здравје и како козметички препарат. Тоа помага на еластичноста на кожата, ја прави блескава и мека и […]