Tag: брусница

Препораки

Спречува срцев удар и болести на желудник – Овошје помоќно од апче

Брусницата е мало овошје кое расте во планински предели, претежно на умерена клима. Има важни лековити состојки во себе, помага да се спречи да влезат бактериите во уринарниот тракт.Нејзините состјки спречуваат да се залепат бактериите на уринарниот тракт. Исто така, помага и за да се спречи лепење бактерии по желудникот […]

Десерти

Брз колач со јаболки и брусница

Направете брз и многу вкусен колач со брусници и јаболка. Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи Полнет […]

Препораки

Пијте сок од брусница – За што се помага

Сокот од брусница е многу здрав и треба често да го пиете. Намалува ризик од болести, делотворен е за инфекции особено на уринарен тракт.Користете и чај од брусница како поздрава варијанта без шеќер. Добар апетит! Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Нема веќе стоење до шпорет – Колач без печење, совршен за горештините […]

Главни јадења

За здрав почеток на денот: Каша со брусница

Започнете го денот со здрав доручек… Добар апетит! Повеќе вести на Готви.мк: Рости од компир Шеф салата Дресинг за Шеф салата Таљатели со зеленчук Пржена банана Pad Thai со пилешко

Десерти

Овошни мафини

Ви донесуваме рецепт за вистинско слатко уживање. Едноставен и брз десерт. Уживајте! Повеќе на Готви.мк: Чајот од шипка како лек БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта Корисен совет: Како да ги освежите и исчистите сунѓерите и џогерот Дамки од црвено вино на тепихот? Исчистете […]

Салати

Салата за слабеење: Овчо сирење, кељ и една состојка која менува се

Кујната е место каде се експериментира со вкусовите, па ако сте љубител на нови вкусови и деликатеси кои се необични, ова е рецепт за вас.Салата со кељ, сирење и брусница.     Повеќе Готви.мк рецепти: Салата со маслинки и кубети Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса Свежа салата […]

Препораки

Се бори со бактеријата отпорна на некои лекови – Консумирајте ја во секој облик

Брусницата е здрава билка која помага за многу проблеми и болести и низ годините го има покажано своето благотворно дејство кај човекот. Без разлика дали ја консумирате свежа, замрзната, како сок или чај, брусницата е богата со витамини. Таа помага за подобрување на видот, подобро здравје на забите, како и […]

Десерти

Лесен и вкусен десерт: Чоколадни колачиња со брусница

Ако сакате брз и вкусен десерт, тогаш овој рецепт е вистинскиот избор за вас. Вака се подготвуваат неверојатно вкусните чоколадни триаголници со брусница: Уживајте во слаткиот вкус! Повеќе рецепти на Gotvi.mk: ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече Домашни крем банани – вкусот на детството Бомбици на […]

Препораки

Брусницата како лек – помага за сите видови инфекции

Сокот од брусница изобилува со здравје и витамини. Тоа е напивка со безброј добивки за нашето здравје.Брусницата го намалува холестеролот, ни помага да бидеме во топ форма што особено ни е важно за летниот период, а помага и при секаков вид инфекции во телото. Исто така, брусницата е важна и […]