Tag: брокули

Главни јадења

Брокули со сирење готови за 10 минути: Ќе го обожавате овој оброк

Ќе го обожавате овој лесен оброк… Добар апетит! Повеќе вести на Готви.мк Брз појадок со туна салата ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути Туна салата со фетучини Туна салата Брзо посно предјадење за целото семејство   […]

Главни јадења

Гратинирани брокули со макарони

Лесно јадење, едноставно за подготовка… Добар апетит! Повеќе вести на Готви.мк Брз појадок со туна салата ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути Туна салата со фетучини Туна салата Брзо посно предјадење за целото семејство    

Салати

Здравје во чинија: Еве како да направите салата од брокула

Ако водите сметка за здрава исхрана, задолжително во своето мени ставете салата од брокули! Добар апетит! Повеќе ресепти на Готви.мк: Брз појадок со туна салата ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути Туна салата со фетучини Туна […]

Видео, Главни јадења, Предјадења

Витаминска чорба од брокули за подигнување на имунитетот

Оваа чорба позитивно влијае на вашиот имунитет и, благодарение на состојките, го решава недостигот на железо во организмот. Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“: Повеќе вести на Готви.мк Брз појадок со туна салата ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета […]

Салати

Салата од брокули со шунка

Медитеранскиот прелив на оваа салата му дава посебен вкус…     Повеќе ресепти на Готви.мк: Брз појадок со туна салата ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути Туна салата со фетучини Туна салата Брзо посно предјадење за […]

Видео, Главни јадења

БРЗ И ЗДРАВ ОБРОК: Пилешко месо со брокули и зеленчук (ВИДЕО)

Брз и здрав оброк готов за околу 30 минути. Подгответе хранлив ручек за многу кратко време – полн со витамини и минерали. Поврзани рецепти на Готви.мк Свежа салата со тестенини ВИДЕО: Брзи готварски трикови за совршени тестенини Тестенини во песто сос Хот дог шпагети – одличен рецепт кој и дете […]

Tips & Tricks

МАГИЧНА СОСТОЈКА: Намирница која најмногу го одложува стареењето!

Откритијата на американските научници од Универзитетот во Вашингтон укажале на тоа дека соединение кое се наоѓа во брокулата може да одложи некои типични знаци на стареење. Експериментите спроведени врз глувци покажале дека соединението наречено NMN (никотинамид мононуклеотид) може да ја одложи појавата на мускулно-скелетни потешкотии кои се јавуваат во доцната […]

Tips & Tricks

СУПЕРНАМИРНИЦИ за подобро памтење и концентрација

Дали можеби имате проблеми со памтењето на имињата на нови лица со кои штотуку сте се запознале? Тоа се знаци дека вашиот секојдневен начин на живот му оневозможува на мозокот да создаде некои нови сеќавања. Едно од последните истражувања, спроведено на Универзитетот Колумбија, открило дека високата концентрација на флаванол во […]