Tag: Британија

Повеќе

ВИДЕО: Британската Кралица се појави во јавност по 20 дена тешка настинка

Британската Кралица Елизабета II денеска за прв пат се појави во јавноста после неколку недели. Како што официјално соопштуваа од Бакигемската палата изминатиот период, Кралицата имала сериозна настинка, а лекарите советувале да остане дома до целосно закрепнување. Британската Кралица заедно со својот сопруг денес присуствуваше на редовната неделна миса во […]

Деликатеси, Препораки

Британското кралско семејство ќе може да го проба Македонскиот МАМА’С ајвар

Македонскиот бренд МАМА’С почна да се продава во Fortnum & Mason, најлуксузната продавница во светот која постои од 1707 година. Продавницата е позната и по тоа што од неа се снабдува со намирници Британското кралското семејство. “Прекрасно е чувството твојот производ да се најде на полиците на една престижна продавница […]

Повеќе

Принцот Хари е на диета – прочитајте што не смее да јаде

31годишниот Британски принц Хари, второто дете на принцот Чарлс и Леди Дајана од минатата недела е на диета, пренесува Daily Mail. Во текстот се наведува дека Принцот подолго време се консултирал со нутриционист како да стигне до совршено тело. На крајот, одговорот бил најден во млечните производи. Принцот Хари е […]

Повеќе

Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс?

Принцот Чарлс, престолонаследникот на Британската Круна пие исклучиво традиционален Британски чај со мед. Но, ако зборуваме за неговите кулинарски способности, негова специјалност подготвувањето тост. „Тајната е во доброто запекување на тостот од двете страни. Најголема грешка што луѓето ја прават е тоа што тостот го мачкаат со путер пред да го […]