Tag: бременост

Препораки

Намирници кои бремените жени треба да ги избегнуваат

Некои билки се здрави, но може да направат штета ако се користат во бременоста. Секоја жена треба да внимава во тој период, а ова се билките кои не треба да се внесуваат. Посебно треба да се избегнуваат бобинки, пелин, магдонос, како и целер. Ограничете го и внесот на кофеин, избегнете […]

Препораки

Храна која треба да ја избегнувате во бременоста

Некои билки се здрави, но може да направат штета ако се користат во бременоста. Посебно треба да се избегнуваат бобинки, пелин, магдонос, како и целер. Мали количини не штетат, но не треба да се претерува. Ограничете го и внесот на кофеин, избегнете пушење, алкохол и лекови. Секако за редовната и […]

Tips & Tricks

Како да загубите килограми по бременоста? – не помагаат диети, хранете се вака

Нормален процес е да се накачат килограми во бременсота, но потоа тешко се симнуваат. Тука не се клучни диетите особено за мајките кои ги дојат децата, бидејќи им треба храна со витамини. Затоа, храната со шеќери, масти и слично заменете ја со храна богаа со витамини. Јадете риба, млеко и […]

Видео, Забава

Му рекла на сопругот да ја отвори рерната – го нашол она што го чекал 17 години

По цели 17 години борба со неплодност, Дана и Аркел изгубиле надеж дека некогаш ќе станат родители. Парот претрпел четири абортуси и едно мртвороденче, но продолжиле да се молат и секогаш верувале во чудо.Во видеото подолу можете да погледнете како изгледал моментот кога Аркел дознал дека ќе стане татко! Среќата […]

Препораки

Ќе се изненадите кога ќе дознаете што се лечи авокадото

Авокадото е овошје кое го препорачуваат и нутриционистите, има многу витамини и минерали и штити од многу болести.Авокадото има омега три масни киселини и витамин Е кои се одлични за функцијата на мозокот. Исто така, ако често го консумирате, ќе го намалите нивото на холестеролот во телото. Авокадото има масти […]