Tag: брашно

Десерти

Мафини од интегрално брашно и мусли

Подгответе вкусен и здрав оброк. Уживајте! Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Баклава Баклава со вишни Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди „Катица“ торта Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече За […]

Деликатеси, Препораки

Привидна едноставност – Вкусен италијански рецепт со необично име

Во рамки на 5. Недела на италијанската кујна на тема: „Искуства и вкусови од италијанските територии, 200 години од раѓањето на Пелегрино Артузи“, Gotvi.mk се приклучува преку објава на вкусни рецепти и специјалитети од неодоливата италијанска кујна. Неделата на италијанската кујна е организирана од ИТА-Оддел за економска соработка при Амбасадата […]

Tips & Tricks

Како правилно се чува брашното – Не правете една грешка

Брашното е намирница без која не се може во кујната, а има еден правилен начин за чување. Сите видови со тек на времето се расипуваат и се појавуваат ситни бубачки по брашното, колку и да е кујната чиста. Правилен начин за чување е да купите доволно, а не залихи. Привлекува […]

Предјадења

Колку квасец се става во килограм брашно?

Брашното со квасец, за тестата кои нараснуваат и се совршени треба да биде совршено избалансирано. На килограм брашно ви требаат 42 грама квасец. Тој се активира претходно во малку топла вода или млеко. Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал – […]

Повеќе

Кои видови брашно немаат глутен?

Глутенот го има во пченицата, а ние ви откриваме кои видови брашно немаат глутен.Тука се соиното брашно, брашно од компир и брашно од спелта. Брашно од леблебија и хељдино се на листата. Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал – идеално […]

Препораки

Ако ви се истури брашно во кујната – Не ја правете оваа грешка

Ако ви се истури брашно во кујната, не правете грешка и не го усисувајте со правосмукалка. Причината е едноставна: Може да го уништи.Се лепи и ги запушува филтерите, па потоа ќе се расипе правосмукалката. Соберете го со мокра крпа.   Повеќе рецепти на Gotvi.mk: ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, […]

Tips & Tricks

Извалкајте ги компирите во ова – При печење ќе фатат кора, а внатре ќе бидат како душа

Сите сакаме вкусен печен компир кој горе крцка, а внатре се топи во уста. Имено, компирите кои ги печете ќе бидат повкусни и со поубава боја ако пред печење парчињата ги извалкате во малку брашно. Ќе биде вкусен и со интензивна боја на чинија. Повеќе Готви.мк рецепти: Салата со маслинки […]

Десерти

Бисквит колачиња со брашно од хељда

Направете вкусни бисквит колачиња со брашно од хељда.   Инаку, брашното од хељда е многу корисно и здраво и треба често да се употребува. Во себе има повеќе влакна од обичното брашно, има калциум и фосфор, магнезиум, натриум и калиум, пектин и други корисни состојки. Користете го често така што […]

Препораки

Користете го често – Колку е здраво брашно од хељда

Брашното од хељда е многу корисно и здраво и треба често да се употребува. Во себе има повеќе влакна од обичното брашно, има калциум и фосфор, магнезиум, натриум и калиум, пектин и други корисни состојки.Користете го често така што ќе го замените обичното бело или пак интегрално брашно. Повеќе вести […]

Tips & Tricks

Разликата меѓу меко и остро брашно

За вкусни деликатеси користиме остро и меко брашно, а ова е основната разлика. Острото брашно тип 400 и 500  им пожолтеникава боја, а мекото побела. Острото е добро за ќофтињаа, уштипци, њоки и палачинки,додека мекотоза леб, пецива и домашни тестенини. Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Многу вкусно – потпечена тава со […]