Tag: боја

Tips & Tricks, Видео

На овој начин ќе добиете оригинални шари: Нова техника за бојадисување Велигденски јајца

Нова техника за бојадисување Велигденски јајца. Целата постапка погледнете ја во ВИДЕОТО во прилог: Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може […]

Tips & Tricks, Видео

Измешајте боја, масло и оцет: Најубаво бојадисани јајца за Велигден

Со овие состојки ќе имате најубаво украсени Велигденски јајца. Деталите погледнете ги во ВИДЕОТО во прилог: Повеќе на Готви.мк: Посно: Палачинки без зејтин Палачинки за 3 минути Палачинки со мед и ореви Американски палачинки по врвен, а едноставен рецепт Палачинки на кои не можете да им одолеете Џиновска блага палачинка

Tips & Tricks, Видео

Со оваа техника ќе добиете преубаво декорирани Велигденски јајца

Ако сакате брзо и лесно да бојадисате Велигденски јајца, пробајте ја оваа техника. Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕОТО во прилог: Повеќе на Готви.мк: Посно: Палачинки без зејтин Палачинки за 3 минути Палачинки со мед и ореви Американски палачинки по врвен, а едноставен рецепт Палачинки на кои не можете […]

Повеќе

Што значи зелената боја – Значење на боите за Велигденските јајца

Иако традиционално се фарбаат црвени јајца за Велигден, секоја боја има свое значење во Велигденската кошничка. Ако фарбате зелени Велигденски јајца, таа боја симболизира храброст. Воедно, делува многу убаво во кошничката. Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал – идеално мезе […]

Повеќе

Секоја боја има посебно значење – Што значи портокаловата боја за Велигден

Секоја Велигденска боја има посебно значење, а ние ви претставуваме што значење има портокаловата боја. Имено, таа значи трпение, а воедно и многу убаво делува во Велигденската кошница. Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво […]

Повеќе

Офарбајте јајца со малини – Брзо лесно и природно

Има начин да ги офарбате велигденските јајца со природни бои. Земете неколку малини и ставете ги во водата во која варите јајца, со лажица до две оцет за да не пукаат.Така ќе добиете супер розева боја.   Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован […]

Tips & Tricks

Природно црвена боја – Вака ќе ја добиете во рецептите

Ако сакате природно црвена боја во јадењата, тогаш решението е во неколку овошки и зеленчук. Користете јагоди или малини, боровинки и грозје. Ако сакате премногу црвена боја, важно е да користите цвекло. Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал – идеално […]

Tips & Tricks

Бојата на колачите и кремот ќе биде силна – Има мал трик

Има еден мал трик за колачите и кремовите да имаат поубава боја кога готвите. Ставете малку сол и оставете две три минути да постои така пред матење. Бојата е силна. Повеќе поврзани вести на Готви.мк Ќе ве врати во детството: Омилениот десерт на сите генерации Десерт готов за 20 минути […]

Tips & Tricks

Вака грашокот ќе ја задржи бојата кога го варите

Постои еден трик кога варите грашок. За да ја задржи бојата, ставете лажиче шеќер. Така ќе има силна и убава зелена боја. Повеќе рецепти на Готви.мк: ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид Ремек дело во кујната: Леб од банана Тазе домашен леб ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси […]

Tips & Tricks

Вака кремот за колачи ќе сјае – Трик за интензивна боја на десертите

Има мал трик за вашите колачи и крем за колачи бидат со поубава и поинтензивна боја. Само ставете малку сол и нека постојат 2-3 минути.Вака потоа се прават на вообичаен начин и сјаат. Уживајте! Повеќе десерти на Готви.мк: Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го […]