Tag: бојадисување

Tips & Tricks, Видео

Бојадисување јајца на пареа: Шарени Велигденски јајца

Ни се приближува најголемиот христијански празник, па крајно време е да ја пронајдеме најдобрата техника за бојадисување јајца.Ви предлагаме да го пробате овој начин, кој не е скап, а вооедно е едноставен. Начинот на подготовка на овие прекрасни јајца е објаснет детално во ВИДЕОТО на „Шерпица“: Повеќе вести на Готви.мк: […]

Видео, Повеќе

Бојадисување јајца со намирници од вашата кујна (Видео)

Вашата кујна е полна со природни бои за бојадисување на велигденски јајца. Намирниците како црвена зелка и кромид ќе ги претворат обичните бели јајца во ремек дела. Повеќето природни бои се користат така што избраните намирници треба да се готват заедно со јајцата и да се остават заедно да се […]

Tips & Tricks, Видео

Овие 8 начини за бојадисување јајца ќе ве воодушеват – пробајте ги! (Видео)

Наскоро се ближи Велигден, а верниците бојадисуваат јајца. Постојат куп техники за овој процес, а ние ги избравме оние најинтересните. За бојадисување користете бои кои може да се јадат, а најдобри се оние во капсули кои се растворуваат во вода. Пред да почнете, задолжително подгответе работна површина и средства. Овие […]

Tips & Tricks, Видео

Техника за бојадисување јајца која им успева на сите: Направете мозаик велигденски јајца (Видео)

За вас пронајдовме интересен метод на бојадисување кое ќе ви обезбеди најубави Велигденски јајца – мозаик техника! Од материјали потребни ви се стандардни бои за јајца, малку изолир лента и секако јајца. Прво офарбајте ги јајцата во една боја, најдобро света, па оставете добро да се исушат. Откако јајцата ќе […]

Tips & Tricks, Видео

55 начини и идеи за декорирање велигденски јајца (Видео)

Ако се уште не сте смислиле како ќе ги украсувате велигденските јајца, тука сигурно ќе пронајдете идеја. Се ближи Велигден и Велики петок – денот кога домаќинките обично подготвуваат јајца. Доколку се уште немате идеја, погледнете го ова видео. Тука се прикажани повеќе од 50 начини за декорирање на велигденски […]

Tips & Tricks, Видео

Најубави јајца без мака: Нашарајте ги со обични ластичиња, а потоа…

Нека вашата Велигденска трпеза оваа година биде малку поинаква – со повеќе креативност и бои. Едноставните пругасти јајца можат да бидат вистинскиот начин да ја изразите вашата креативност. За овој рецепт, прво треба да сварите јајца и да ги оставите да се изладат и исушат. Потоа треба да ги замотате […]

Tips & Tricks, Видео

Со помош на стари марами: Неверојатен начин за украсување јајца!

Нема да одолеете, а да не се препуштите на експериментот, бидејќи оваа техника за боење е навистина невројатна. Секоја домаќинка сака јајцата за Велигден да бидат најубаво бојадисани. Доколку и вие го сакате тоа, ваше е да ги следите упатствата од видео записот, да набавите свилени крпи во разни дезени […]

Tips & Tricks, Видео

Уште еден начин за украсување велигденски јајца (ВИДЕО)

Вака украсените јајца можат да бидат вистинска атракција на велигденската трпеза. Се што ви е потребно се варени јајца, ножички, боја и чипка. Со ножици исечете ја чипката да биде доволно долга за да можете да го замотате целото јајце. На местото каде што ќе ја ставите чипката, ставете и […]

Tips & Tricks, Видео

Магична техника на бојадисување Велигденски јајца со преубави орнаменти (ВИДЕО)

Бојадисувањето јајца за Велигден е еден од најстарите христијански обичаи. Домаќинките ширум светот многу се трудат да ја испочитуваат оваа традиција, а во некои семејства вештината за декорација се пренесува од колено на колено. Во земјите во кои многу се држат до традицијата и почитувањето на обичаите спаѓа и Украина. […]

Tips & Tricks, Видео

ВЕЛИГДЕНСКА ДЕКОРАЦИЈА: Еве како да бојадисате јајца на пареа (ВИДЕО)

Овој начин декорација на велигденски јајца им успева на сите! ВИДЕО: Традиционално бојадисување на црвени Велигденски јајца ВИДЕО: Бојадисајте 50 Велигденски јајца со боја во капсули ВИДЕО: Подготовки за Велигден – бојадисајте Велигденски јајца со ластичиња ВИДЕО: Бојадисајте Велигденски јајца користејќи чипка ВИДЕО: Бојадисување на Велигденски јајца на пареа Прочитајте […]