Tag: босилек

Препораки

Што се содржи босилекот во себе?

Босилекот е здрав и корисен и треба често да се користи. Има многу калциум, витамини К и А. Им манган, магнезиум, и витамин Ц. Без него не може да има вкусна пица, песто сос или некое ароматично месо. Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици […]

Повеќе

Како се чува босилек – Вака ќе остане свеж долго време

Босилекот е здрава и вкусна намирница со многу витамини Ц, А и К во себе.Свеж е отприлика четири дена, ако се чува во чаша вода. Се става и во чиста кесе но во ладилник. Друга варијанта е да се исече и стави во тегла со маслиново масло. Едно лажиче потоа […]

Препораки

За грчеви, мачнини и омалаксаност – јадете го ова зимово

Босилекот е зелена билка која расте и до 50 сантиметри и има потекло од Азија. Познат е по својата арома, се користи за убави ручеци и лесни јадења. Се користи за слабост, омалаксаност и исцрпеност во алтернативната медицина. Се препорачува и за надуеност, за грчеви и стомачни мачнини. Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: […]

Салати

Вкусна салата од домати со сирење и босилек

Уживајте во лесна и вкусна салата од домати. Добар апетит! Повеќе ресепти на Готви.мк: Брз појадок со туна салата ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути Туна салата со фетучини Туна салата Брзо посно предјадење за целото […]

Главни јадења

Ќофтиња со босилек: Совршен ручек

Меленото месо е омилена состојка од речиси секој ручек. Еве како можете да направите одлични ќофтиња со додавање свежи зачини. Добар апетит! Повеќе вести на Готви.мк: Рости од компир Шеф салата Дресинг за Шеф салата Таљатели со зеленчук Пржена банана Pad Thai со пилешко Еве што научивме на часовите по […]

Главни јадења, Предјадења

Евтино и вкусно јадење: Пиперки со босилек и сирење

Едноставно подгответе вкусно јадење од пиперки и свеж босилек. Добар апетит! Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи […]

Повеќе

Песто сос од босилек

Збогатете ги своите оброци со вкусен песто сос од босилек кој лесно и едноставно се прави. Повеќе на Готви.мк: Леонардо ди Каприо – Еве која диета ви ја препорачува Северина со нов спот, а ние ве потсетуваме која диета ја држеше кога беше бремена Мајката на Јелена Крлеуша: Еве како […]

Главни јадења

Кајгана со босилек и павлака

Фантастична комбинација од јајца, моцарела и кисела павлака.   Добар апетит! Повеќе ресепти на Готви.мк: Брз појадок со туна салата ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути Туна салата со фетучини Туна салата Брзо посно предјадење за […]

Видео, Препораки

Оваа билка е еликсир на животот – не знаете колку е здрава

Иако знаеме дека босилекот е здрав, не знаете колку оваа билка му помага на телото.Има позитивно дејство и на умот и на телото, ја нарекуваат еликсир на животот, и се препорачува во исхраната. Го намалува стресот, го јакне имунитетот, помага за проблеми со притисокот и шеќерот, и добра е за […]

Предјадења

ПОДОБРО ОД БОЛОЊЕЗЕ: Сос од домати и босилек

Повкусно од болоњезе, овој сос од доматно пире ќе го ставате на макарони, шпагети, пица, лазањи, палачинки, месо… Повеќе на Готви.мк: Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс? Добра идеја – Фотографирајте храна на Instagram и бесплатно јадете каде сакате ФОТО: Ѕирнете во Eqvita – ресторанот за здрава храна на […]