Tag: боровница

Повеќе

Домашен сок од боровница: Без шеќер, брзо се прави, одличен е за крвната слика

Домашното е најздраво… Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи Полнет ананас со ориз и пилешко Полнети печурки […]

Видео, Десерти

Мафини со боровница: Слатки, а здрави

Боровница во меко тесто – неодолив десерт. Уживајте! Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Летина кујна“: Повеќе вести на Готви.мк: Рости од компир Шеф салата Дресинг за Шеф салата Таљатели со зеленчук Пржена банана Pad Thai со пилешко

Видео, Повеќе

Домашен сок од боровница без шеќер – извор на витамини

Одличен сок за здрав почеток на денот. Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“: Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Баклава Баклава со вишни Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди „Катица“ торта Возможно е – еве како да направиш торта за 10 […]

Десерти

Торта со боровница

Неодолив десерт кој ќе го обожавате! Уживајте! Повеќе рецепти на Готви.мк: ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид Ремек дело во кујната: Леб од банана Тазе домашен леб ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси Домашниот леб на мајче Вера Полнет запечен леб ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не […]

Десерти

Вистинско уживање: Сочни мафини со јогурт и боровница

Одлични се за доручек или како ужина. Уживајте! Повеќе на Готви.мк: Чајот од шипка како лек БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта Корисен совет: Како да ги освежите и исчистите сунѓерите и џогерот Дамки од црвено вино на тепихот? Исчистете ги за миг Направете […]

Препораки

Ова овошје е рудник на здравје: Го храни мозокот и спречува тешки болести

Истражувањата спроведени неодамна покажуваат дека боровницата е лек за се. Испитаниците биле на возраст меѓу 65 и 77 години, а на крајот на испитувањето се покажало дека оние кои пиеле секојдневно боровница, ги подобриле когнитивните функции и функциите на мозокот.Ако пиете 12 недели секојдневно сок од боровинки, актовноста на мозокот […]

Tips & Tricks, Видео, Десерти

ВИДЕО: Сладолед од кокос и боровница – неодолив домашен рецепт

Подравка ни претставува одличен рецепт за домашен сладолед од кокос и боровница. Се прави брзо, а резултатот е многу вкусен 🙂 Начинот на подготовката погледнете го во видеото: Погледнете видеа со кулинарски рецепти, трикови и совети тука Скапо ви е 20 денари за топче? Погледнете ја цената на овој сладолед […]