Tag: боранија

Видео, Главни јадења

Стар рецепт за запечена боранија

Лесен оброк кој ќе ве засити. Добар апетит! Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Летина кујна“: Повеќе вести на Готви.мк: Рости од компир Шеф салата Дресинг за Шеф салата Таљатели со зеленчук Пржена банана Pad Thai со пилешко

Главни јадења

Боранија без месо: Стар рецепт, едноставна подготовка

Вкусен ручек без месо… Добар апетит! Повеќе вести на Готви.мк: Рости од компир Шеф салата Дресинг за Шеф салата Таљатели со зеленчук Пржена банана Pad Thai со пилешко

Видео, Главни јадења

Запечена боранија: Стар рецепт за вкусен летен ручек

Лесен оброк кој ќе ве засити. Добар апетит! Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Летина кујна“: Повеќе вести на Готви.мк: Рости од компир Шеф салата Дресинг за Шеф салата Таљатели со зеленчук Пржена банана Pad Thai со пилешко

Салати

Салата од боранија

Брза и вкусна салата. Добар апетит! Повеќе рецепти на Готви.мк: Брз појадок со туна салата ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути Туна салата со фетучини Туна салата Брзо посно предјадење за целото семејство

Главни јадења

Поховани стапчиња

Необичен, а вкусен оброк… Добар апетит! Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи Полнет ананас со ориз и […]

Видео, Главни јадења

Најдобриот рецепт на интернет – ручек боранија од рерна

Сочно, вкусно јадење – ручек кој мора да го пробате! Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Шерпица“: Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир Хот-дог шпагети: […]

Повеќе

Како да замрзнеме боранија правилно?

Неоспорен факт е дека треба сите да консумираме свежи овошје и зеленчук, но понекогаш ни е потребен и замрзна особено оној кој е сезонски. Боранијата се потопува 15 минути во вода, се тргаат така нечистотиите, па се премива, се отсекуваат двата краја и се ставаат 2 литри вода да проврие. […]

Видео, Главни јадења, Посно и веге

Совршена за посните денови: Динстана боранија

Одличен рецепт за вкусен посен ручек! Добар апетит! Деталите за подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“: Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир Хот-дог шпагети: Одличен […]

Повеќе

Зачини кои најдобро одат со боранија – Јадење кое често е на македонска трпеза

Боранијата е вкусна и здрава и е јадење кое често го има на македонската трпеза за ручек. Зачини кои најдобро одат со боранија се вегета и црвен пипер.Може да ставите и магдонос. Уживајте! Повеќе рецепти на Gotvi.mk: ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е […]

Главни јадења, Посно и веге

Шарена боранија – Рецепт за целото семејство

Гордана вели дека вака сервираната шарена боранија е вистинска уметност и за очите. Таа често ја приготвува на овој начин зашто комбинацијата на состојки прави уште побогат вкус и мирис на ова здраво и неодоливо јадење. Еве го нејзиниот рецепт: На здравје! Повеќе поврзани рецепти на Gotvi.mk: Вкусна боранија со […]