Tag: болоњезе

Pastes

Ручек кој сам се прави, само редите: Потпечени болоњезе макарони

Направете вкусен и брз ручек по работа. Болоњезе макарони во рерна. Добар апетит! Повеќе вести на Готви.мк: Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи Полнет ананас со ориз и пилешко […]

Повеќе

Ова се најчестите грешки при спремањето Болоњезе – Не грешете вака

Пастата болоњезе е едно од најпопуларните јадења, а ова се и најчестите грешки за спремањето. Бирајте макарони или јувки, а не шпагети, бидејќи имаат поинаков вкус.Ова јадење не треба и да се потопи во многу сос, Италијаните веруваат дека се треба да е умерено. Повкусно е јадењето со мелено говедско, […]

Pastes

Највкусни болоњезе шпагети – еден додаток менува се

Сите деца сакаат тестенини, како и возрасните, па за денешниот ручек згответе болоњезе шпагети со печурки кои даваат посебна арома. За околу еден час ќе имате вкусен ручек на маса. Шампињоните се одличен додаток кој јадењето го прави не толку суво и уште по вкусно. Ова е рецептот:   Повеќе […]

Pastes

Запечени макарони со болоњезе сос – Ручек за 15 минути

Ви требаат 15 минути за највкусните макарони кои некогаш сте ги подготвиле дома. Ова е рецептот: Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и […]

Главни јадења, Деликатеси

Мусака со болоњезе сос – никој од семејството нема да го пропушти овој ручек

Направете вкусна мусака со болоњезе сос.Ова е рецептот:       Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Мусака со спанаќ Мусака од карфиол Рости од компир Шеф салата Дресинг за Шеф салата Таљатели со зеленчук Пржена банана Pad Thai со пилешко

Главни јадења, Посно и веге

Болоњезе тиквички за големиот пост – Евтин деликатес

Направете неверојатен, а посен специјалитет со тиквички. Болоњезе тиквички кои мамат на трпеза.Ова е се што ви е потребно и рецептот:   Повеќе рецепти на Gotvi.mk: Тава со тиквички Запечени тиквички Поховани батаци Батаци во сос Гурмански батаци Вкусни месни залаци Пита со мелено месо и праз Слатка зелка со мелено […]

Видео, Деликатеси

Нема подобар рецепт за Болоњезе

Направете го највкусниот болоњезе сос кој совршено оди со тестенини.На видеото е прикажано се што ви треба и подготовката на сосот: Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко Шарена тава со зеленчук и пилешко Пилешко […]

Pastes

Италијанска кујна без мана: Запечени болоњезе тестенини

Никогаш доста од тестенини. Иако секојдневно ги јадеме, сепак секогаш се појавува некоја нова вкусна идеја. Еве една која е совршено вкусна. Повеќе на Готви.мк: Ремек дело во кујната: Леб од банана ВИДЕО: Рецепт за леб кој не се меси Тазе домашен леб Полнет запечен леб Домашниот леб на мајче […]

Pastes

Таен рецепт за болоњезе: Врвните готвачи ја открија тајната

Славниот готвач Гордон Ремзи ја откри тајната за болоњезе со совршен вкус.Се што ви треба се главица кромид, 1 морков 3 лажици масло, 3 лукчиња, 350 гр мелено месо, 3 домати, 200 мл сос од домати, оригано, 2 лажици млеко и 100 мл црвено вино. Магијата според него почнува кога […]

Главни јадења

СПЕЦИЈАЛИТЕТ НА ДЕНОТ: Фурнарини со болоњезе

Направете вкусни фурнарини со болоњезе сос кои ќе рашират неодолива арома во кујната. Одлични се за секоја доба од денот. Повеќе рецепти на Готви.мк: ВИДЕО: Пица која се прави во филџан за неколку минути Вистински пица деликатес Ултра брзи пица мафини Вегетаријанска пица Пица а ла Бица Домашна пица Домашна […]