Tag: болки

Повеќе

Направете мелем за болки во грбот и мускулите

Направете си мелем за болки во грбот и во мускулите, кој брзо делува. Ви требаат мед, сенф, сол и сода бикарбона, Се меша по лажица од сите ссотојки и се добива хомогена смеса. Се става во стаклена тегла со капак и се чува во ладилник. Се става на болното место […]

Препораки

Намирница која помага за болки во колената

Морковот е храна која е многу здрава за кожата и очите, но исто така има и скриена намена која многу помага, а тоа е делувањето против болките во колената. Полн со минерали и витамини, овој зеленчук има антивоспалително дејство и помага да се намали болката. Јадете барем два моркова дневно. […]

Препораки

Помага за стомачни тегоби, надуеност и болка – Зачин кој ќе ве препороди

Покрај тоа што се користи како зачин, ѓумбирот е и чај кој многу помага. Како и да го користите, помага за мачнини, помага за лекување артритис и главоболка. Се користи и за менструални грчеви, а особено е корисен за стомачни тегоби, болка и надуеност. Повеќе Готви.мк рецепти: Салата со маслинки […]

Препораки

Грешка која ја правиме по ручек – Создава киселини, гасови и надуеност

По јадењето голема грешка е веднаш да јадете овошје, иако сите тоа го правиме често. Ако јадете овошје, стомакот се полни со повеќе воздух, и ќе имате киселини, а ќе бидете и надуени. Секогаш јадете или еден час пред или час по јадењето. Повеќе на Gotvi.mk: ВИДЕО: Шеф Марк де Јонг […]

Препораки

Ако ве боли врат, коски и мускули – Домашен лек со кој за седум дена нема да имате болка

Ако и вие од предолго стоење или седење имате голема мака со болки во коски, грбот, зглобовите, направете си домашен моќен лек кој ќе ве стане од кревет. Земете 150 грама желатин, па измешајте 5 грама со четвртина шолја ладна вода, а оваа смеса оставете ја во ладилник преку ноќ […]

Препораки

За болки во колената – Ви требаат само жолчки од јајце

За да немате болки во колената, постои лесен и брз лек со јајца од кујната. Ви требаат жолчка од јајце, две лажички сол и завој.Се мати жолчката убаво со сол и се меша, се потопува газа и се става на коленото со болки. Се става горе завој, по можност еластичен […]

Tips & Tricks

Не јадете круши на празен желудник – Важно правило за да немате мака

Крушата е многу здраво и вкусно овошје но никако не треба да правите грешка со неа и да ја јадете на празен стомак. Имено, таа има влакна кои делуваат на слузокожата на желудникот, па оние со осетлив желудник не треба да ја јадат. Повеќе на Готви.мк: Чајот од шипка како […]

Препораки

Ако стомакот ви е надуен и често ве боли – Список на намирници кои не смеете да ги јадете

Ако имате проблем со желудникот, често чувствувате болка или надуеност, одреден тип на храна никако не треба да консумирате. Се препорачува да не пушите цигари, да не пиете кафе и да не користите алкохол. Исто така, треба да одбегнувате големи количини сол и шеќер кои може да предизвикаат дополнително воспалување […]

Препораки

За болки, надуеност и гасови – Овие чаеви помагаат за стомакот

Надуеноста на стомакот е голем и тежок проблем, а помагаат неколку чаеви. Пијте чај од нане, ѓумбир и невен. Помага и чајот од цимет, босилек и кардамом. Рузмаринот и камилицата се исто така корисни. Надуеноста е најчесто последица на задржувањето на гасовите со дебелото црево, а тоа предизвикува и болки. […]

Препораки

Најевтината намирница помага за стомакот – За болки, надуеност и гасови

Ако имате гасови и болки во стомакот спасот е во евтина намирница. Земете чаша вода и ставете малку сода.Ако случајно немате сода при  рака, пробајте со газиран сок, односно неколку голтки или минерална вода.   Повеќе вести на Готви.мк: Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: […]