Tag: болка

Препораки

Избегнувајте ги овие навики ако имате проблеми со стомакот

Ако сте склони кон проблеми со стомакот, надуеност, болки и гасови, постојат начини за ситуацијата да се подобри. Не јадете пребрзо: Ако јадете брзо и не џвакате доволно, голтате и повеќе воздух, а тоа доведува до надуеност. Успорете го темпото, уживајте во храната. Оброкот треба датрае 30 минути. Избегнете газирано: […]

Tips & Tricks

Ставила кора од банана во фрижидер: По 15 минути го решила проблемот со главоболката

Доколку имате болки во главата, важно е да го знаете овој трик со помош на овошје. Имено, за борба против главоболка доволна е само една банана. Една жена одлучила да застане на патот на неподносливата болка. „Почувствував силна главоболка која по којзнае кој пат ме пробуди и не сакав да […]

Препораки

Со сонцето дојдоа и инсектите – Ставете го ова на кожата ако имате убод и црвенило

Доаѓа лето, се повисоки температури, а со нив и инсектите. Ако ве касне инсект и ве чеша местото, има евтин лек од кујната. Земете лушпи од јајца и измешајте ги со малку јаболков оцет, а откако ќе отстојат ставете ги на иритираниот или каснат дел од кожата и оставете кратко. […]

Препораки

Намалете ја болката од хемороидите – Лекот е во кујната

Ако и вие мака мачите со хемороиди кои се голем проблем од кој повеќето се срамат, тогаш маката може да ја намалите со природни состојки од кујната. Има голем број чаеви, а најдобри против болка се чајот од коприва, ѓумбир и чај од невен. Овие чаеви ќе ве смират. Прочитај […]

Препораки

Не се трујте со сирупи и апчиња – Болката во грлото ќе ја снема со намирници од кујната

Кога ќе ве заболи грло наместо да се труете со апчиња и сирупи, користете природни решенија од кујната. Се што ви треба е да направите гаргара на болното грло со лимон, чај од жалфија или солена вода. Вака болката ќе исчезне. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Лек за силна главоболка Студени раце […]

Препораки

Куркумата заменува апче за болка – Помага за голем проблем

Зачините некогаш заменуваат апчиња за болка и тоа буквално. Тука е куркумата, куркумата помага за болки во стомакот, како и депресија. Куркумата позитивно делува со своите состојки за стомакот, за мрзеливи црева, болки и надуеност и навистина помага. Помага и за депресија. Повеќе вести на Готви.мк: Похован кромид со кашкавал […]

Препораки

Ако ве боли глава неподносливо – лекот е во кујна

Ако главата неподносливо ве боли, се што ви треба е помош од кујната. Земете рузмарин и сварете го, па нека стои десет минути во шолја. Процедете и испијте. Помага и ѓумбирот. Повеќе на Готви.мк: Чајот од шипка како лек БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите […]

Препораки

Земете парче фолија и решете голем проблем – нема веќе болка и мака

Руските и кинеските нутриционисти и исцелители откриваат лек од кујната кој чини многу евтино, а решава голема мака. Се работи за фолијата која има голема примена и надвор од кујна. Земете парче алуминиумска фолија и замотајте ја на болното место на телото, болното грло, место каде ве боли коска, зглоб, […]

Препораки

Заменува апче: Овој зачин помага за сите проблеми и тегоби со стомакот

Куркумата е ароматичен и вкусен зачин кој може да замени апче за болка, но буквално.Помага за болки во стомакот, иритантни црева и депресија. Куркуминот во куркумата е состојката која делува, го намалува чувството на болка и расположува. Јадете кари почесто. Повеќе на Готви.мк: ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на […]

Препораки

Решението за болни синуси се крие во кујна – многу е евтино и ефикасно

Ако имате проблем со синусите или некоја инфекција, се што ви треба е јаболков оцет. Кога ќе ги имате првите болки најдобро е да се напиете јаболков оцет. Помага и за грип и настинка. Повеќе на Готви.мк: Чајот од шипка како лек БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од […]