Tag: болка

Препораки

За надуен стомак – Напиток којделува како апче

Направете си здрав напиток кој ќе ви помогне ако сте надуени. Ви требаат 100 грама свежи боровинки со 200 гр. кељ и 50 грама ананас. На се тоа додадете во блендер 100 милилитри нискомаслен јогурт. Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со […]

Препораки

Намирници за подуен стомак – Делуваат како апче

Ова се намирници кои многу помагаат ако имате проблем со подуеност и грчеви во стомакот. Тука е ананасот кој е крал на овошјето и е одличен за стомакот со лековитите ензими. Тука е и краставицата, зелениот чај, како и лимон. Користете ги и решете се од маката. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: […]

Препораки

Сусамот ќе ви помогне да не посетите стоматолог – За што се помага?

Ако имате забоболка помогнете си со намирница од кујната. Користете сусам, кој има бројни лековити својства. Сварете сусам во вода и нека се олади, па ставете ги на забот кој ве боли. Сусамот е богат со витамини А, Е и Б, калциум и калиум, магнезиум и фосфор, цинк и селен, […]

Tips & Tricks

Не е само за салати и манџи: Зелката помага за голем проблем наместо апче

Сите сакаме зелка, но малкумина знаат колку е здрава и дека е најдобар лек за кожата. Ако имате отоци, црвенило, рани по кожата, само ставете си лист зелка. Помага и за зараснати нокти, а се користи така што неколку листа зелка се замотуваат на прстот и тие спречуваат инфекција. Се […]

Препораки

Најмоќен лек за грип, болно грло и настинка – Победете го проблемот на зимата

Се шират грип, вируси и воспаленија, секоја зима го имаме истиот проблем. Жалфијата е билка која е посебно добра и здрава за грлото и сите инфекции, особено на дишните патишта, а помага и за желудочни инфекции, проблеми со цревата и намалување температура и грозница.Помага за бронхит, болно грло и воспаленија […]

Препораки

Природен лек за гастрит и надуеност – Ви треба само еден зачин

Куркумата е вкусен и ароматичен зачин кој се користи години наназад, а помага за проблеми со стомакот и гастрит. Супер е за гастритис кој не е ни малку наивен проблем.Има витамини Б, калциум, фосфор, јод, куркумин и многу помага за болки.   Повеќе поврзани рецепти на Gotvi.mk: Вкусна боранија со поховано пилешко […]

Препораки

Болката исчезнува – Лек од кујната подобар од сируп за болно грло

Кога ќе ве заболи грло наместо да се труете со апчиња и сирупи, користете природни решенија од кујната. Се што ви треба е да направите гаргара на болното грло со лимон, чај од жалфија или солена вода. Вака болката ќе исчезне. Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Баклава Баклава со вишни Трилече – неверојатно […]

Препораки

Подобро од апче – Три благодети од циметот кои многу ни помагаат

Циметот е и многу здрав и делува како апче за болка. Тој е богат со соединенија кои се борат со бактерии во телото. Помага и за контролирање шеќер во крвта и функциите на мозокот. Поврзани вести на Gotvi.mk Брзи домашни пирошки со зденка и маслинки Рецепт за брза даска кога ќе […]

Tips & Tricks

Против болки делува како ароматерапија – Циметот решава голема мака

Циметот е многу повеќе од ароматичен зачин, многу помага и има голема намена. Циметот се користи за болки во вратот. Има својства како ароматерапија, па се користи за болки во вратот и рамениците. Наполнете чорап со ¾ ориз, ставете 2 стапчиња цимет и две лажички каранфилче. Загрејте две минути во […]

Препораки

Не се трујте со апчиња – Природен лек за силна главоболка

Ако ве боли глава, а не сакате да се труете со апчиња, решението е во кујната. Земете половина лимон и исцедете го во млака вода. Овој напиток не само што помага за да се исчисти телото од токсини, туку и делува за главоболка. Доволно е една шолја.   Повеќе рецепти […]