Tag: болест

Препораки

За сезоната на грип која е пред нас – Чај со кој нема да се разболите

Чајот од шипка е исклучително здрав, па затоа пијте го често. Помага со големата количина витамин Ц, има повеќе од лимонот портокалот и пиперката заедно, па супер е за имунитет и против настинки и грипови во периодот на есен и зима.Делува како природен аналгетик.   Повеќе Готви.мк рецепти: Салата со […]

Препораки

Анксиозноста е болест на 21. век – овие намирници од кујната смируваат подобро од апче

Анксиозноста е болест на 21. Век и за жал напаѓа се повеќе млади лица поради стресното време на живот и постојаното ограничување со рокови. Тоа е состојба на непотребен страв, стрес, нервоза, потење, засилено срцебиење. При ваква состојба помага и приридата. Камилицата или шолја чај од неа не опушта и […]

Tips & Tricks, Препораки

Со кората од банана решете го најголемиот кожен проблем

Кората од банана најчесто ја фрламе по употребата, без да знаеме колку е здрава и моќна за одредени здравствени проблеми. Секако, намената и е само за надворешна употреба. Има многу витамини кои и помагаат на кожата, па затоа се користи за тело и лице без акни и брчки, за псоријаза, […]

Препораки

Неколку ореви на ден штитат од оваа болест

Новото истражување на Harvard School of Public Health од Бостон во кое учествувале повеќе од 75.000 жени покажало дека консумирањето на ореви како ужина најмалку два пати неделно може да го спречи добивањето на рак на панкреас. Оревите произведуваат ензими кои го стабилизираат нивото на шеќер во крвта, а пред се им […]

Препораки

Опасно – оваа храна е еден од најголемите причинители на рак

Голем број луѓе сакаат да јадат месо приготвено на скара. Многу истражувања покажале дека месото подготвено на овој начин лесно може да стане канцерогено, бидејќи за време на печењето отпушта опасно соединение на акролеин.Храната подготвена на скара може да предизвика рак на панкреас, цревата, желудникот и многу тегоби. Посебно се […]

Препораки

Ова било криено 100 години од нас – ова овошје го убива ракот

Најстрашната болест на 21 век, нормално е ракот. Многу истржувања и милиони долари се трошат на тезите за да се пронајде лек за оваа пеколна болест. Колку знаеме, напредок сеуште нема. Од друга страна, статистиките покажуваат дека ракот е една од најпрофитабилните болести за фармацевската индустрија.Во ееата на Интернетот, можеме […]

Препораки

Евтино а корисно: Во кујната ни е пред нос, а не знаеме колку е здрав

Штити од грип, помага при настинки и го јакне имунитетот. Во овој период користете ја оваа намирница и заштитете се од сезонските настинки.Се работи за лукот, а студијата е објавена во магазинот Jurnal od nutrition. Ако консумирате пет грама бел лук за три часа се активираат гени за производство на […]

Видео, Препораки

Доктор пронајде лек за дијабетес за 5 минути – се крие во кујната

Доктор од Филипините пронајде лек за дијабетес и тоа од само пет состојки. Тој направил мешавина која содржи минерали потребни за борба со оваа болест. Сега, доктор Џејми Ду Лиако, го пренесува и споделува рецептот со светот. Повеќе на Готви.мк: Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет Неодоливо вкусна: Домашна торта […]

Препораки

Три киви на ден ја спречуваат тешката болест

Кивите се овошје кое има одличен киселкав вкус, освежува и полно е со здравје.Кивите имаат витамин Ц, бета каротенин, лутеин и други витамини и минерали кои носат здравствени бенефити. Норвешките научници докажале дека кивите го штитат видот, очите, и спречуваат стареење. Првата група испитаници на возраст од 44 до 74 […]

Повеќе

Наместо лек за Алцхајмер му го давала ова

Алцхајмеровата болест е тешка и предизвикува губење на памтењето. Педијатарот Мери Т. Њупорт го подели светот со својата приказна која спаси живот.Таа на својот сопруг на кој му била дијагностицирана оваа болест, му давала само една намирница од кујната, наместо лековите кои не му помагале. Стив изгубил желба за борба, […]