Tag: болести

Препораки

Спречува срцев удар и инфаркт – не сте се сетиле да направите ваков чај а многу помага

Најкорисниот чај за големи здравствени проблеми се прави од преградите на оревите. Наместо да ги фрлите извадете неколку и сварете ги во вода како чај, па процедете. Една шолја наутро помага против инфаркт, срцеви болести и срцеви проблеми. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Чај за желудникот – нема да имате мака Чај […]

Препораки

Лековити придобивки од расолницата – лек за многу болести

Расолницата е исклучително здрава, полна витамини и помага за многу болести. Има витамини Б, Ц, Е и К во својот состав, добра е за имунитет, за цревата, за висок притисок, за реума, астма и чир на желудник. Има и многу витамин Б12 во својот состав, а полна е и со […]

Препораки

Ова е најмоќната намирница за сезоната на грип и болести – нема да се закашлате оваа есен

Кога доаѓа зимата, често дури и оние со јак имунитет подлегнуваат на, болки во грлото, кашлица и слично, па сите сакаме да се заштитиме од кашлање, кивање и лежење во кревет. Најмоќната намирница за овој период е лукот.Многумина знаат дека лукот е многу здрав и често го користат при подготовка […]

Препораки

Оваа храна го продолжува животот – спречува и болести на срцето

Рибата е многу здрава и се препорачува да се јаде често. Според најновите истражувања на Харвард, рибата и нејзиното често консумирање го продолжуваат животниот век на човекот. Старите лица со повисоко ниво омега 3 живеат подолго, покажало истражувањето, а познато е дека рибите изобилуваат со него. Се намалува и ризикот […]

Повеќе

Земете лажица мед на празен стомак и веднаш испијте чаша вода: Истиот момент ќе почувствувате промени во организмот

Веројатно многу пати досега сте прочитале или сте слушнале за благодатите кои ни ги дава медот, но дали знаете како правилно да го консумирате? Најдобро што можете да направите за вашиот организам е да консумирате мед со вода наутро на празен стомак. Земете една лажица мед и измешајте ја во […]

Препораки

Храната е клучот за избегнување болести – хранете се вака

Храната е многу важна за здравјето, па треба да внимаваме секогаш да јадеме што е можно поздрава храна.Храната е клучот за да се одбраниме од многу вируси, настинки, болести и инфекции, а затоа треба д ајадеме вака: Ручекот и вечерата треба да се богати со витамин Е, го има во […]

Препораки

Најевтината намирница е лек за сите болести – во овие комбинации е најздрава

Зелената салата кај нас на пазарите ја има во изобилство, вкусна е и евтина, а навистина малку е познато дека прави чуда за здравјето.Добра е за срцето со големото количество витамин Ц кое го содржи, како и бета каротен. Делува превентивно и на некои облици на рак, го намалува холестеролот […]

Препораки

Ја нарекуваат кралица на овошјето – За здраво срце, притисок, против дијабет и стареење

Сочно и егзотично овошје со супер вкус кое има бројни позитивни ефекти врз човековото тело. Се работи за калинката која се смета за една од највкусните, а воедно и најлековити намирници. Дневната консумација од ова овошје помага за регулирање на крвниот притисок, нормализирање н холестеролот, за превенирање рак, како и […]

Препораки

Тие се како „метла” за паразитите во телото – јадете ги, има многу придобивки

Семките од тиква се многу здрави и корисни за човекот, имаат многу витамини, помагаат за многу болести и состојби, поради што треба почесто да се внесуваат во телото.Една четвртина шолја семки од тиква содржи половина од препорачаната дневна доза на магнезиум. Тоа е важно за нашата ДНК, за енергетските молекули, […]

Препораки

Ретко кој знае за овој чај – Се препорачува за долгогодишни пушачи и при респираторни болести

Чајот од лушпата која ја раздвојува кората на оревот со внатрешноста, помага за многу состојби, а особено е корисен за пушачите. Овој чај се препорачува за прочистување кај долгогодишни пушачи кои секојдневно внесуваат многу никотин и други отрови. Од вечер потопете пет вакви делови од оревот во чаша со вода, […]