Tag: бокал

Tips & Tricks

Исчистете го брзо каменецот од електричниот бокал – Решението е во кујна

Ако сакате брзо и лесно да го исчистите каменецот од бокалот за греење вода кој секојдневно се користи, има евтин спас од кујната. Ставете вода малку повеќе од половина, а пред водата ставете оцет, околу еден прст од дното. Нека стои така 15 минути, па зовријте ја водата со оцет. […]

Tips & Tricks

Вака најлесно исчистете го електричниот бокал

Кога станува збор за електричниот бокал, за да се сочува од хигиенски аспект, потребно е повремено да се чисти од бигорот кој се таложи по ѕидовите и греачите.Најлесен и најефикасен начин за ова е токму употребата на оцетот. Можете да користите било кој вид на киселина, алкохолна, винска или јаболкова). […]

Tips & Tricks, Видео

Греете вода во електричен бокал? – еве зошто е тоа многу опасно за здравјето

Бокалот за греење вода е брзо и едноставно решение за кафе или чај во кујната, но често се случува да ја заборавиме водата подолго време внатре, да не го исчистиме или да ја загрееме уште еднаш.Еве зошто е тоа штетно: Топ 10 Gotvi.mk рецепти со брокула тука Рецепт за пилешко […]