Tag: бои

Повеќе

Се вапцаат Велигденски јајца – Првото има голема моќ, а еве што значат сите бои

Велики четврток е денот од најтешката, последна седмица пред Велигден кога се бојадисуваат велигденските јајца. Тие се најголемиот симбол на големиот празник за христовото воскреснување, а на запад во последните години се почесто се користат пластични јајца со бонбони. Бојадисаните јајца најчесто се ставаат во кошница со слама, која наликува […]

Повеќе

Велигденски јајца со ориз – Нема неред, мачење и офарбани прсти

Офарбајте велигденски јајца со помош на ориз. Потребен ви е долг ориз кој го има по маркетите, течна боја за јајца или во гел, округол пластичен сад и ракавици. За секоја боја се користи посебен сад. Се комбинираат и по две бои. Се става во две лажици долг ориз, никако […]

Повеќе

Радост, мир, жртвување – Ова е значењето на секоја боја за велигденските јајца

На Велигден на трпезата преовладуваат црвени јајца кои се симбол на крвта на Исус и жртвувањето на добротто за народот. Ако фарбате јајца во жолта боја, таа е симбол на среќата и радоста. Сината боја е симбол на мир и се поврзува со небото. Портокаловата се поврзува со почеток, додека […]

Видео, Салати

Богатство на бои: Салата со макарони (Видео рецепт)

Направете салата со тестенини на италијански начин. Се комбинираат фини медитерански вкусови, и има богатство на бои. Ова е количина за 4 лица. Добар апетит! Повеќе ресепти на Готви.мк:Брз појадок со туна салата ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави […]

Повеќе

На Велики четврток се вапцаат јајца – првото има голема моќ

Велики четврток е денот од најтешката, последна седмица пред Велигден кога се бојадисуваат велигденските јајца.Тие се најголемиот симбол на големиот празник за христовото воскреснување, а на запад во последните години се почесто се користат пластични јајца со бонбони. Бојадисаните јајца најчесто се ставаат во кошница со слама, која наликува на […]

Повеќе

На Велики четврток се вапцаат јајца – што означува секоја боја?

За Велигден секоја домаќинка на Велики четврток фарба велигденски јајца.Традиционално се фарбаат црвени јајца, а таа боја значи нов живот и плодност, и е симболот на Велигден. Жолтата боја на велигденските јајца значи светлина, портокаловата – трпение, зелената – храброст. Виолетова значи надеж и спокојство, а сината здравје и ведрина. […]

Видео, Повеќе

Нијансирано вапцање велигденски јајца –  ви требаат бои и сунѓерче (Видео)

Супер идеја за велигденските јајца и најголемиот христијански празник Велигден. Фарбањето нека биде лесно и интересно.На видеото е прикажано како нијансирано да офарбате јајца со неколку акрилни бои и сунѓер. Акрилот може да се набави во продавници за сликарски материјал или во книжарите. Ако сакате бели јајца за бојата подобро […]

Видео, Повеќе

Видео: Три методи за фарбање јајца – ви треба само памук, многу е лесно

Наближува големиот христијански празник велигден за кој традиција и обичај е фарбањето јајца.Ако се мислите која техника да ја употребите, ви нудиме видео за фарбање на јајца со памук. Ви предложуваме да ја погледнете едноставната метода на фарбање со помош на памук и газа, и секако бои. Ова се три […]

Повеќе

Црвената значи живот: Значењето на боите на велигденските јајца

Црвеното јајце е симбол на Велигден, поради новиот живот, плодноста, компарацијата со Христовото воскреснување.Некои сметаат дека црвената е вистинската велигденска боја, но се смета дека не случајно јајцата за Велигден се подготвуваат во повеќе бои. Освен што се вистински подарок за очи, секоја боја поединечно, е извор на среќа. Така, […]

Видео, Повеќе

ВИДЕО: Зема лепак, чипка и бои – велигденските јајца ќе блескаат

Зема лепак, бои, чипка…ги направи најубавите велигденски јајца.Погледнете како да направите магија во домот. Повеќе на Gotvi.mk: Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот 10 „убијци“ на вишокот калории […]