Tag: божиќ

Видео, Десерти

Божиќни ситни колачи

Рецепт за ситни божиќни колачи кои можат долго да стојат, убаво изгледаат и многу се вкусни. Уживајте! Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Шерпица“: Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Баклава Баклава со вишни Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди „Катица“ торта Возможно […]

Десерти

Божиќни ѕвезди – брзи и лесни колачиња

Направете вкусни колачиња со лешници за Божиќ.     Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Баклава Баклава со вишни Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди „Катица“ торта Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече […]

Десерти

Божиќен куглоф колач

Направете вкусен германски колач за Божиќ. Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Баклава Баклава со вишни Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди „Катица“ торта Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече За секоја прослава […]

Десерти

Ситни божиќни колачиња – многу од една евтина смеса

Направете вкусни божиќни колачиња. Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Баклава Баклава со вишни Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди „Катица“ торта Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече За секоја прослава – Тигар […]

Десерти

Новогодишни колачиња – вкусни се и стојат една недела

Направете вкусни божиќни и новогодишни колачиња со портокал. Уживајте! Повеќе десерти на Готви.мк: Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома Супер рецепт: Леден кафе колач Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат ВИДЕО: Брз […]

Десерти

Божиќна торта – Десерт од врвни слаткари низ светот

Мир божји, Христос се роди! Денеска е голем и убав празник на Христовото раѓање. По Бадник и празникот во кој не разбудија коледари, а кој беше крунисан со свечената посна трпеза, време е за крај на постот и вкусни деликатеси. Направете божиќна торта за вашите најблиски или за гостите за […]

Повеќе, Посно и веге

Бадник е празник кој го поминуваме со семејството – Што треба да има на трпезата

Вечерва е големиот христијански празник Бадник. Откако коледарите пееја на нашите врати, и донесоа радост и смеа, навечер сите треба да седнеме на посната трпеза и да бидеме со семејството. На бадниковата трпеза треба да има погача со паричка, посно гравче, посна сарма, суви пиперки, салата од компир или кисела […]

Повеќе, Посно и веге

Божиќниот пост трае до 7 јануари – Овие правила треба да се почитуваат

Божиќниот пост ќе заврши на 7. Јануари, односно на Божиќ, а започна на 28. Ноември. Тоа значи дека е еден од најстрогите и најдолги пости, а трае 40 дена. Правилото е дека ова е строг пост и дека се пости без масло во среда и петок, додека во понеделник, вторник […]

Препораки

Месото се чува најмногу 3, а сармата 4 дена – Внимателно со храната за празниците

Доаѓаат Нова Година и Божиќ, градот е веќе украсен, еуфоријата почна. За секое семејство најважно е да биде заедно во овие денови, но и да блесне трпезата. Сепак, најголемата „опасност“ која демне за празниците е рокот на храната, бидејќи понекогаш може да бидеме невнимателни, па да ја консумираме подолг период […]

Десерти

Празнични колачиња без јајца: Во нив сите ќе уживаат

Секогаш е добро да имате неколку рецепти за вегетаријанци, како и за лица кои тешко поднесуваат глутен. Ако го замените путерот со маргарин, овие Божиќни колачиња ќе можете да им ги послужите и на вегани. Уживајте! Повеќе десерти на Готви.мк: Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како […]