Tag: блага

Препораки

Помага за многу болести – Зошто да пиете блага ракија + рецепт за подготовка

Варената ракија се користи како лек против грип, настинка, воспалено грло и други болести. Повеќе рецепти на Gotvi.mk: ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата ВИДЕО: […]

Повеќе

Блага ракија – напитокот на зимата, ги брка болестите

Во многу краеви кај нас варената ракија се користи како лек против грип, настинка, воспалено грло и други болести. Се става шеќер во лонец и се меша на оган, па кога ќе добие боја како карамел, се додаваат ракија и вода. Се остава да зоврие и се служи топло. Повеќе […]

Tips & Tricks

Ако купивте лубеница и сфативте дека е како „тиква” – спасете ја со евтин трик

Сега почнува сезоната на лубениците, а не ретко се случува да сфатиме дека онаа која сме ја купиле не е блага, или кажано меѓу народот е како „тиква”.Верувале или не, за да ја спасите лубеницата треба да и ставите сол, иако звучи доста чудно. Солта ќе отстрани добар дел од […]

Tips & Tricks, Видео

Искусен земјоделец откри: Како да ја одберете најблагата и највкусната лубеница

Дојде летото, а со него и вкусните и сочни лубеници. Но, секогаш останува прашањето како да се одберат највкусните и најсвежите лубеници?Побарајте жолта боја – жолта дамка на местото каде што лубеницата одмора на земја. Зрелата лубеница секогаш има жолти, а никогаш бели дамки. Разликувајте „женска“ од „машка“ лубеница – […]

Видео, Десерти

ЌЕ ЗАБОРАВИТЕ НА СОЛЕНА: Пита со пудинг од ванила

Направете вкусна, брза и блага пита со пудинг од ванила.Ова е се што ви треба, ќе ја обожавате.   Повеќе на Gotvi.mk: Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот […]

Десерти

Џиновска блага палачинка

Денеска е Светски ден на бракот. Gotvi.mk препорака за одбележување на овој ден е џиновската блага палачинка. Се готви многу едноставно и секој член на семејството може да ја подготви како одлично изненадување. На здравје! Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: За сите гурмани – Палачинки кватро салами Солени палачинки Палачинките на […]