Tag: бирање

Препораки

Секогаш гледајте ја кората – Како да изберете убава тиква

Тиквата е вкусна намирница, симбол на есента и ја краси трпезата. Нискокалорична е па корисна е ако сакате да слабеете. Има многу витамини во својот состав, особено А и Б, како и минерали и бета каротен. Важно е кога бирате тиква да обратите внимание на кората, која секогаш треба да […]

Препораки

Кралицата на есента: Вака ќе изберете најсочна тиква

Тиквата е вкусна намирница која помага за многу состојби. Нискокалорична е па корисна е ако сакате да слабеете. Има многу витамини во својот состав, особено А и Б, како и минерали и бета каротен. Има трик како да изберете правилна. Секогаш бирајте цврста тиква односно со цврста кора. Исечените парчиња […]

Tips & Tricks

Секогаш бирајте вакви листови – Правила за подготовка на совршен спанаќ

Спанаќот е полн железо како што е одамна познато, полн е витамини, здрав е и помага. Кога го купувате, внимавајте листовите да се цврсти и многу зелени. Мијте го темелно и убаво. Никогаш не се подгрева спанаќот, зошто додека стои му се менува составот.   Уживајте! Повеќе Готви.мк рецепти: Салата […]

Tips & Tricks

Изберете најсочен ананас – Има мал трик

Ова е вистинскиот начин да не згрешите и да изберете вкусен и сочен ананас. Спротивно од бирањето банани, ананасот не треба да е зелен.Треба да се бира само оној со жолто кафена кора. Колку и листовите побрзо се вадат, толку е позрел. Повеќе Готви.мк рецепти: Салата со маслинки и кубети […]

Tips & Tricks

Вака правилно се бира ананас – сочен е ако има ваква кора

Ова е вистинскиот начин да не згрешите и да изберете вкусен и сочен ананас. Спротивно од бирањето банани, ананасот не треба д ае зелен.Треба да се бира само оној со жолто кафена кора. Тој пука од сладок вкус и многу е сочен. Колку и листовите побрзо се вадат, толку е […]

Tips & Tricks

Секогаш бирајте ваква тиква – мека е и сочна

Тиквата е вкусна намирница, има посебна арома и вкус, а има повеќе видови и сорти од неа. Нискокалорична е па корисна е ако сакате да слабеете. Има многу витамини во својот состав, особено А и Б, како и минерали и бета каротен. Секогаш бирајте цврста тиква односно со цврста кора. […]