Tag: бикарбона

Tips & Tricks

Додадете сода бикарбона кога варите нешто – трик кој многу ќе ви помогне

Кога вариме зеленчук без разлика за кој тип се работи, потребно е да ставиме едно мало лажиче сода бикарбона.Имено, содата помага за зеленчукот при варењето да ја задржи бојата, а исто така и да ги елиминира силните мириси од него. Помага и за да не се распадне зеленчукот при самото […]

Tips & Tricks, Повеќе

Сода бикарбона – замена за 8 скапи препарати за нега

Оваа навидум обична состојка е всушност неорганска хемикалија која сè почесто се употребува во домашната козметика затоа што нема штетни дејства, а дава одлични резултати. Ако сакате помека кожа и коса, побели заби и темелно негувани стапала, еве што треба да направите: Нега на коса Кога ја миете косата, во […]

Tips & Tricks, Повеќе

Ова е најевтиниот пилинг за лице – природно и само со една состојка

Наша читателка која го прочитала текстот „Ви мирисаат патиките, кондурите, балетанките… Има лек кој чини 5 денари!“ ни пишува за уште една намена на сода бикарбоната. Имено, таа вели дека сода бикарбона користи и како пилинг за лице и дека делува антибактериски, чисти акни и делува против нечистотии на лицето. […]

Tips & Tricks, Повеќе

ВИДЕО: 7 причини зошто треба да пиете сода бикарбона

Сода бикарбоната е неизбежна состојка при готвењето на некои јадења, но дали знаете за што уште се користи? Сода бикарбоната помешана со вода прави чуда кога се во прашања некои проблеми на  човекот. Погледнете при што помага во видеото: Прочитај повеќе Gotvi.mk вести: ВИДЕО: Рецепт за органска маска за длабинска […]