Tag: Бибер

Препораки

Лек од кујната за грип и настинка – Ги убива вирусите

Постои ненадминлив лек за настинки, вируси и грип, и тоа со евтина намирница од кујната. Тука е моќниот бибер. Измешајте мелен бибер со лажица мед и вкусете. Помага да се заштитиме од настинки. Поврзани вести на Gotvi.mk: Брзи традиционални бомбици Бомбици од пченица Чоколадни топчиња што се топат во уста Пченична […]

Повеќе

Природен лек против настинка: Чудесна комбинација од бибер и мед

Ако сакате да спречите настинка, најдобро е да пиете топла вода, чај и млеко. На сѐ ова добро е да додаете и малку ѓумбир. Меѓутоа, ако веќе сте настинале, според ајурведската медицина, добро е да консумирате свежо мелен бибер со мед, состојки со кои ќе го зајакнете имунитетот. Напомена: Природните […]

Препораки

Делува како таблета за болки – Биберот е моќен лек за цел спектар состојби

Биберот е зачин кој може да замени апчиња од аптека и многу помага. Делува како апче за артритис, болки во стомак и проблеми со варењето на храната. Има пиперин, моќна активна состојка во себе, која делува како апче. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: 10 „убијци“ на вишокот калории Диетален појадок што ќе […]

Препораки

Биберот е зачин кој многу помага – За ова е многу лековит

Биберот е зачин кој често се става во јадењата, а многу помага. Го стимулира дигестивниот систем, и потребните ензими во панкреасот, а помага и за забите. Полесна дигестија значи поелсно дишење, движење и да немате мачнини со стомакот што го олеснува животот. Се смета дека превенира и некои видови рак. […]

Препораки

Овој зачин заменува апче – за артритис и болки во стомакот

Биберот е зачин кој може да замени апчиња од аптека, за артритис, болки во стомак и проблеми со варењето на храната. Иако веројатно никогаш не сте помислиле дека е лековит, биберот помага за овие проблеми. Има пиперин, моќна активна состојка во себе, која делува како апче. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Чај […]

Препораки

Ставете бибер во чаша вода и испијте – правете го ова секој ден и ќе се спасите од овие болести

Според последните истражувања постои пијалок кој може да ви помогне да не се разболите и да се опоравите од тешки здравствени состојби. Се што ви треба е вода со бибер. Се консумирала уште во древна Индија и помага за имунитет и целосно здравје на телото. Ставете две шолји вода во […]

Tips & Tricks

Ставете бибер во машината за алишта – нема потреба од скапи детергенти

Биберот е супер додаток за јадењата, а има и широка намена во секојсневниот живот. Биберот помага вашите алишта да бидат блескаво бели, им ја чува бојата и чистотата, па ако додадете малку во машината за перење кога ќе ја вклучите, заедно со детергентот. Доволно е едно лажиче бибер, а може […]

Tips & Tricks

Ставете ја оваа намирница во прашокот кога перете – ја враќа белината на алиштата

Биберот е намирница која многу помага, и ја чува белината на облеката. Ставете неколку зрна во машината кога ставате прашок, и исперете ја облеката. Ќе биде блескаво бела. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Белите патики ќе бидат како нови – Еве како едноставно да ги исчистите БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните […]

Tips & Tricks

Лимон, сол и бибер: Докажано моќна комбинација која решава 4 проблеми

Оваа мешавина, како што тврдат оние кои ја пробале, е многу делотворна кај наведените проблеми. Бибер, сол и лимон – сјајна комбинација во салата, зар не? А дали знаете дека овој спој од состојки е и лековит? Еве за што е добра оваа комбинација: Болно грло Решете се од болките […]

Tips & Tricks

Најупотребуваниот зачин во светот, ја чува бојата на вашата облека – испробајте!

Најзастапениот зачин, речиси во сите јадења, има примена и при перење на алиштата. Биберот е зачин кој се додава во речиси сите јадења. Има здравствени својства како забрзување на метаболизмот, а позитивно делува и на топењето на масните наслаги. Исто така, биберот е застапен и во козметичката индустрија. Она што […]