Tag: бешамел сос

Повеќе

Рецепт за бешамел сос – еве како да го подготвите за да биде кремаст

Ако го направите по овој рецепт, бешамел сосот ќе биде совршено кремаст. Основниот сооднос за совршен бешамел сос е 70 гр путер, маргарин или кокосово масло, со 70 гр брашно, 250 мл млеко или помалку ако сакате погуста смеса. Овој бел, француски прелив ќе го направите многу едноставно: Многумина грешат […]

Главни јадења, Предјадења

Пица лазањи

Овој поинаков рецепт за лазањите на кои сме навикнати внесува вистинско освежување во домашната кујна. А, и многу поедноставно се готви. Еве како тоа го прави Биљана: Оваа количина е потребна за да направите голема тава лазањи. Доколку сакате да направите помалку, преполовете ја количината на сите состојки. Во подготовката […]