Tag: бел

Tips & Tricks

Со еден трик карфиолот ќе остане бел и при готвењето

Карфиолот е вкусен и здрав зеленчук кој се препорачува почесто да се внесува во исхраната.Постои еден трик со кој ќе ја задржи белата боја и при варењето. Се што треба да направите е да ставите една две лажици млеко во водата и малку сол. Така карфиолот нема да ги прими […]

Десерти

Бел, кремав и вкусен колач – една состојка го менува вкусот

Кремав, лесен и вкусен колач со киви, кој засладува, но и освежува со киселкастата нота на киви.Ова е рецептот:   Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: 20 минути без печење – сникерс бајадера Сникерс обланди Сникерс корпички Сникерс чизкејк Колач со банани ореви и еурокрем Не ви требаат вага и миксер – кокос колач […]

Видео, Десерти

„БЕЛ ЕГИПЕТ” – торта за малку пари

Направете торта која го носи името Бел Египет, а лесно и брзо се прави, нема мачење, достапна е за сечиј џеб.Ова е се што ви треба и начинот на кој се спрема: Повеќе на Готви.мк: Градинарска пита – направете вкусен фамилијарен ручек за помалку 150 денари Едноставен појадок кој сите […]

Препораки

Дали чоколадото е расипано ако има бел слој одозгора? Ова е одговорот

Зошто се појавува бел слој на чоколадата и дали е таа добра за јадење? Иако ова прашање долго време се поставува, одговорот е дека оваа чоколада е сигурна за јадење и воопшто не е опасна.Белиот слој се појавува од ве причини. Прво: Тоа може да биде бидејќи излегол шеќерот на […]

Видео, Препораки

Килограм чини 8.000 евра: Оваа намирница може да ја имате во дворот, а да не сте свесни за тоа

На пазарот е една од најскапите бидејќи таа прави чуда за вашето здравје.Станува збор за печурка која во народот е позната како кујнски дијамант или бел тартуф. Нејзината вредноста на пазарот достигнува од 2.000 до 8.000 евра по килограм. Тешко може да се најде, бидејќи може да се најде во […]

Посно и веге

ЗА ПОСТОТ И ПОСНИТЕ СЛАВИ: Грав кој ќе го јадете и кога не постите

Посно бело гравче за посните денови и посните слави кои доаѓаат.     Повеќе на Готви.мк: Мајката на Јелена Крлеуша: Еве како конечно ја победив зависноста од храна! Адријана Лима открива: Рецепт за утринско смути и совети за диета Ким Кардашијан откри како ослабе 15 килограми за 2 месеци Цеца […]

Главни јадења, Препораки

Гурмански преснец со бел дроб

Ново ремек дело од кујната на Соња. Таа ни го открива рецептот: На здравје! Прочитај повеќе Gotvi.mk рецепти: Одличен рецепт – Потпечено мешано месо со печурки Направете селска тава – одличен вкус со малку труд Гнездо од компири со селско месо Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки […]

Главни јадења

Макарони во бел сос

Лесен и брз, а многу вкусен ручек за целото семејство. Тестенините се богати со омега 3 масни киселини. Можете да употребите обични или интегрални макарони. По избор, секако 🙂 Сервираме во чинија со тестенини врз кои го додаваме белиот сос. Превкусно е, на здравје!