Tag: бело

Десерти

Колач со бело чоколадо и кокос

Направете вкусни колачи со бело чоколадо. Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи Полнет ананас со ориз и […]

Препораки

Го штитат срцето – Овие овошје и зеленчук спречуваат срцев удар

Белото овошје и зеленчук многу ни помагаат и треба често да се на нашето мени. Научниците дошле до откритие дека тие спречуваат срцев удар, како и тешки болести, срцев и мозочен удар. Затоа, јадете често бело грозје, карфиол, лук. Јадете и целер, трупка, грав. Добар апетит! Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Баклава Баклава […]

Десерти

Тоблероне со бело чоколадо – Ви требаат 3 состојки

Направете бело Тоблероне. Повеќе на Готви.мк: Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома Супер рецепт: Леден кафе колач Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед    

Tips & Tricks

Три пати поевтино – Алиштата ќе блескаат и без избелувач

Постои начин белите алишта да сјаат и без да употребите избелувач. Имено, потребно е во машината при перењето да ставите ¼ до ½ шолја свежо исцеден сок од лимон. Ги чисти белите ткаенини и ги прави побели. Повеќе рецепти на Готви.мк:ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромидРемек дело во кујната: Леб […]

Десерти

Брз десерт без печење: Торта со пудинг, бело чоколадо и кокос

Направете вкусен и лесен десерт без печење со пудинг и кокос. Повеќе рецепти на Готви.мк: ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид Ремек дело во кујната: Леб од банана Тазе домашен леб ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси Домашниот леб на мајче Вера Полнет запечен леб ВИДЕО рецепт: Чоколадна […]

Повеќе

Ледено бело фрапе – За врелите денови и ноќи

Супер разладување за летото, направете бело фрапе со кафе.  Повеќе на Готви.мк:Чудо од раствор за цвеќиња Додајте лажиче од овој зачин во цвеќињата Смеса со која нема да овенат цвеќињата Белите патики ќе бидат како нови – Еве како едноставно да ги исчистите БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки […]

Десерти

Бело Тоблероне од три состојки – може да биде и посно

Направете посебно Тоблероне, бело со кандирано овошје. Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Баклава Баклава со вишни Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди „Катица“ торта Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече За секоја […]

Tips & Tricks

Ако ви се истури црвено вино – вака дамката ќе ја снема веднаш

Ако сте истуриле црно вино на чаршафот или пак на некое парче облека, ви треба верувале или не уште вино, но овој пат бело. Истурете горе бело вино и ќе се неутрализира дамката. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Колку долго може да стои виното отворено Шампињони во бело вино Топло чоколадно вино […]

Десерти

Ситни колачиња со бело и црно чоколадо – една смеса доволна за 10 лица

Спремни се за 45 минути, доволно за да каснат од нив 10 лица, со што се совршени за празниците.Направете ситни колачиња.       Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди „Катица“ торта Возможно е – еве како да направиш торта за 10 […]

Tips & Tricks

Колку долго може да стои виното отворено?

Ако сте љубител на вино и сакате да уживате во неговите ноти, најголем проблем се јавува кога ќе отворите шише, па нема да се испие целото. Она што е најважно да се знае е дека има разлика меѓу белото и црно вино. Црното вино може да биде убаво за употреба […]