Tag: белки

Главни јадења

Омлет од белки со два вида сирење

Брз и вкусен оброк. Добар апетит! Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи Полнет ананас со ориз и […]

Tips & Tricks

Правила за снег од белки – Вака ќе добиете цврст и густ шлаг

Ако сакате да изматите снег од белки, тогаш треба да знаете неколку трикови. Јајцата треба да се на собна температура, да бидат суви и чисти. Доро е да користите пластични садови. Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Бомбици од пченица Чоколадни топчиња што се топат во уста ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна […]

Десерти

Повкусни од пуслици: Брзи колачи од белки без печење

Направете супер вкусни колачи со белки, подобри и од пуслици. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Смути со лубеница Смути за старт на денот За диета здраво срце и висок притисок – една шолја е лек Неодолив сок од јаболка Сок од домати – витамини и супер вкус Слатка зимница: Домашен сок од […]

Десерти

Колач со белки ореви и чоколадо – Мерките се во шолји, брз за правење

Направете брз и едноставен колач кој е рапсодија од ореви, белки и чоколадо. Уживајте! Повеќе рецепти на Gotvi.mk: ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата ВИДЕО: […]

Tips & Tricks, Видео

Едноставен начин за одвојување на жолчки и белки

Доколку не сте вешти во кујна или едноставно сакате да го забрзате подготвувањето на јадењата, погледнете на кој начин најлесно ќе одвоите жолчки од белки. За овој трик потребни ви се две чинии и празно пластично шише. Прво скршете ги јајцата, но водете сметка жолчките да останат цели, потоа со […]

Tips & Tricks

Матите белки а не сакаат да се зацврстат – Има мал трик во кујната

Ако сакате цврст снег од белки, многу треба да внимавате да не падне ни делче од жолчката. Имено, ако не ви се стврднува снегот, има мал трик. Додајте малку лимонов сок и се ќе се среди. Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид […]

Десерти

Повкусни од пуслици: Колач со кокос и белки

Направете колачиња со кокос и белки. Добар апетит! Повеќе вести на Готви.мк: Чоко палачинки со крем од ванила и јагоди Рецепт за палачинки кои можете да ги јадете неограничено За сите гурмани – Палачинки кватро салами Посно: Палачинки без зејтин Американски палачинки по врвен, а едноставен рецепт Неодоливо вкусна: Домашна […]

Десерти

Матите и печете половина час – „Пуслици” омилениот десерт од детството

Направете пуслици, десертот кој секогаш успева. Уживајте! Повеќе десерти на Готви.мк: Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома Супер рецепт: Леден кафе колач Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега Направете […]

Десерти

Домашен шлаг од белки – Точни мерки и брза подготовка

Шлагот од белки со шеќер има супер вкус и се разликува од оној купен во продавница. Ова е рецептот со точни мерки. Уживајте! Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Баклава Баклава со вишни Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди „Катица“ торта Возможно е – еве како да направиш […]

Десерти

Брзи колачиња со белки – повкусни од пуслици

Направете вкусни и меки колачиња со белки.   Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Баклава Баклава со вишни Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди „Катица“ торта Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече За […]