Tag: белина

Повеќе

Ќе ви ги реши маките со забите – Малку чај и нема каменец

Црниот чај е многу здрав и корисен за устата и забите. Иако по правило чаевите се нездрави за оралното здравје, особено засладените, сепак тоа не е случај и со црниот чај.Помага за да се собира помалку забен каменец на забите. Само исплакнете ја устата со овој чај и ќе има […]

Tips & Tricks

Ја враќа белината – Намирница подобра од прашок за перење

Ако сакате блескаво бели пешкири, кошули или завеси, како и било какво друго парче облека, се што ви треба е помош од кујната. Ставете ги алиштата во вода со доста сол, оставете да искиснат п исперете ги. Ќе се врати белината. Повеќе рецепти на Gotvi.mk: ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема […]

Препораки

Вратете ја белината на алиштата – Се ќе блесне

Ако сакате блескаво бели пешкири, кошули или завеси, како и било какво друго парче облека, се што ви треба е помош од кујната. Ставете ги алиштата во вода со доста сол, оставете да искиснат па исперете ги. Ќе се врати белината. Повеќе рецепти на Готви.мк: ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран […]

Препораки

Измијте ги забите со сода – ќе блескаат но има едно важно правило

Содата е тешко абразивно средство, па затоа не треба често да се користи, но може да се додаде сосема малку сода на пастата која сте ја ставиле на четка, па исперете ги забите на вообичаен начин. Можете и да ја измиете четката, да и ставите сода и лимонов сок, да […]

Tips & Tricks

Ставете ја оваа намирница во прашокот кога перете – ја враќа белината на алиштата

Биберот е намирница која многу помага, и ја чува белината на облеката. Ставете неколку зрна во машината кога ставате прашок, и исперете ја облеката. Ќе биде блескаво бела. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Белите патики ќе бидат како нови – Еве како едноставно да ги исчистите БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните […]

Tips & Tricks

Жолти дамки на ѕидовите? Со оваа смеса од кујната нема потреба од кречење

Ако одамна не сте бојадисувале дома или пак ви се направија жолти дамки на ѕидовите, решението може да биде брзо и евтино, а се крие во кујната. Познато е дека ѕидовите може да бидат и легло на бактерии и нечистотија, па ова ќе помогне и за дезинфекција и за бојата и […]