Tag: бела

Посно и веге, Салати

Брза бела посна салата

Направете брза и бела посна салата. Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи Полнет ананас со ориз и […]

Tips & Tricks

Зошто пената на пивото е бела – Интересни факти за омилениот пијалок

Сите во светот се љубители на пиво, некои го сакаат со пена, некои беа, а ако некогаш сте се запрашале зошто пената е бела, ова се интересни факти за пивото.Пената на пивото и самото пиво се со ист состав, јачмен, квасец, хмељ и вода. Тука се поставува прашањето зошто тогаш […]

Десерти

Бела торта со само три јајца – не може да биде поевтина

Направете вкусна торта со ванила и џем од кајсии. Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Баклава Баклава со вишни Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди „Катица“ торта Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече […]

Десерти

Превкусна бела бајадера – брз десерт за сите сетила

Направете вкусна бела бајадера, поразлична од сите други. Ова е рецептот: Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Баклава Баклава со вишни Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди „Катица“ торта Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не […]

Видео, Салати

Бела крем салата: Кашкавал, шунка и печурки, лесна за правење, погодна за свечености

Направете посебна салата. Нејзиното име е бела салата и навистина е вкусна и идеална и за појадок и за ручек и за свеченост. Повеќе ресепти на Готви.мк: Брз појадок со туна салата ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за […]

Tips & Tricks

Мал и евтин трик кој ќе ви спаси голема мака – Ќе го снема лошиот мирис од микро печката

Има мал, корисен и евтин трик со кој ќе се спасите од лошите мириси во микро печката. Сите знаеме дека ако подгреваме нешто со силен мирис во микровалната, тој се задржува, па потоа колку и да ја чистиме и проветруваме, може да мириса и со денови. Сепак, има еден трик за […]

Видео, Салати

НЕМА ШПОРЕТ И ПЕЧЕЊЕ ЛЕТОВО: Брза бела салата – царица на салатите

Направете брза бела салата која веднаш ќе ја снема од трпеза. Брзо и лесно се прави, многу е кремава и вкусна. Повеќе на Готви.мк: Градинарска пита – направете вкусен фамилијарен ручек за помалку 150 денари Едноставен појадок кој сите ќе ги воодушеви Рецепт за вистински пица деликатес Летен појадок кој […]

Десерти

“Снегулка” – бела торта која ги освои сите

Направете бела торта чие име совршено се вклопува со зимските ладни денови. Снегулка се прави брзо и лесно и никого нема да остави рамнодушен.   Повеќе на Готви.мк: Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко Рецепт за облоги од […]

Повеќе

Знаете ли дека белата чоколада не е чоколадо?

Некои сакаат црна, некои бела чоколада, но знаете ли всушност што е белото чоколадо?Белата чоколада не е чоколада, оносно, не спаѓа во чоколадни производи. Тоа е производ на шеќер, бидејќи во себе нема какао. Има путер, млеко, шеќер, масти и емулгатор. Слична е ситуацијата и со еурокремот кој има бел […]

Деликатеси

Бела чинија која ќе ви стане омилено јадење: Салата со ориз

Направете една поинаква салата со неодолив вкус.  Поврзани вести на Gotvi.mk Неодоливо: Топ 10 мафин рецепти ВИДЕО: Топ 5 рецепти со јајца во Дубаи Топ 10 највкусни Gotvi.mk рецепти со печурки Топ 10 неверојатно вкусни Gotvi.mk рецепти со компири Топ 10 вкусни рецепти за домашнa питa Топ 10 највкусни Gotvi.mk […]