Tag: балкан

Десерти

За Балканот ова е торта број 1: Едноставен рецепт, а резултатот фантазија

Направете вкусна торта по која полуде цел Балкан. Едноставно и лесно.Ова е рецептот:     Повеќе десерти на Готви.мк: Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома Супер рецепт: Леден кафе колач Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега Направете чоко мус и […]

Tips & Tricks

Македонците знаат што пијат: Со овој пијалок бидете ѕвер во кревет

Кој вели дека треба да се консумира виски, за да ни паднат предрасудите и да бидеме отворени во кревет.Верувале или не, пијалокот кој е најпопуларен и во Македонија и на Балканот, не прави ѕверови во кревет. Ракијата е особено важна за мажите кои што страдаат од чест проблем со прераната […]

Повеќе

Поларен студ на Балканот – И Халкидики затрупан со снег (ВИДЕО и ФОТО)

Повеќе излетнички места и острови во Грција како Пефкохори, Сарти, Ханиоти, Лефкада, но и целиот Халкидики и голем дел од северна Грција денеска осамнаа под снег. Жителите и туристите на шега коментираат дека Грција е подготвена за скијачката сезона 🙂 Грчките власти издадоа вонредна задолжителна обврска за користење на зински ланци […]

Повеќе

По мирните денови тлото се стресе: Денес повеќе земјотреси на Балканот

По двата мирни дена повторно земјотреси на Балканот. Утрово се тресеа повеќе држави. Земјотреси имаше во повеќе делови на Турција, а земјотрес утринава со магнитуда од 2,2 степени ја стресе и Албанија, . Потреси регистрирани и во Грција со јачина од 2,4 степени. Цела обложувалница се испразни – Уште едно видео од […]

Повеќе

И денес земјотреси во регионов: Еве каде

И попладнево повеќе земјотреси го стресоа Балканот. Регистрирани се потреси во Грција со јачина од 2,3 степени, во повеќе градови во Турција, како и во Тирана со јачина од 3,3 степени. Цела обложувалница се испразни – Уште едно видео од саботниот земјотрес во Скопје ВИДЕО: Како беше почувствуван саботниот земјотрес во […]

Повеќе

Попладнево нови земјотреси: Балканот не престанува да се тресе

И попладнево не престанува да се тресе тлото. Многу земјотреси се регистрирани на Балканот. Земјотреси се почувствувани во Албанија и тоа со магнитуди од 2,0 и 2,6 степени, изминативе неколку часа. Земјотрес ја стресе и Грција со јачина од 2,4 степени. Земјотреси имало и во повеќе градови на Турција. Прочитај повеќе […]