Tag: бактерии

Препораки

Ако мака мачите со бактерии во желудникот – Направете си лек во кујната

Бактерии во желудник, хемороиди и цревни заболувања се тешки состојби со кои треба да внимаваме што јадеме и пиеме. Ако имате некоја од опасните бактерии на стомакот или мака мачите со хемороиди и цревни заболувања и проблеми, има природен лек.Во стаклена тегла ставете си 40 суви смокви и прелијте ги […]

Tips & Tricks

Секогаш пред да рендате лимон правете вака – Нема опасност од бактерии

Има мал трик кој мора да го знаете со лимонот пред рендање. Секогаш кората поминете ја со крпа со ракија да ги уништи бактериите, па добро измијте го со врела вода. Така ќе го снема заштитниот отровен восок. Поврзани вести на Gotvi.mk: Брзи традиционални бомбици Бомбици од пченица Чоколадни топчиња што […]

Tips & Tricks

Даската е легло на бактерии – Вака исчистете ја и одржувајте ја

Даската за сечење во кујната се полни бактерии кои тешко се чистат, па станува опасна бидејќи кога сечеме на неа, ги внесуваме во себе. Земете лимон и сол.Ставете сол на даската и тријте со половинка лимон да ги уништите бактериите, па измијте со детергент и топла вода. По миењето, треба […]

Препораки

Ги убива бактериите во телото – Најкорисната намирница

Магдоносот се користи во супи, чорби и многу јадења, дава супер арома и многу е здрав. Тој помага да се исчистите од сите бактерии во телото. Земете 15 грама корен од магдонос исечете го ситно и ставете го во 200 милилитри врела вода. Нека врие пет минути па оладете го […]

Tips & Tricks

Кутијата за леб треба темелно да се исчисти – Вака се уништуваат бактериите

Исчистете ја темелно кутијата каде го чувате лебот за да не се шират бактерии. Се што треба е да ја исперете со вода со оцет, еднаш неделно.Потоа, добро исушете ја. Вака нема д аимате потреба да се грижите дека внесувате бактерии.   Повеќе поврзани рецепти на Gotvi.mk: Вкусна боранија со поховано […]

Препораки

Ги убива сите бактерии во телото – Напивка за прочистување

Магдоносот е многу здрав и помага да се исчистите од сите бактерии во телото. Земете 15 грама корен од магдонос исечете го ситно и ставете го во 200 милилитри врела вода. Нека врие пет минути па оладете го 15 минути. Процедете и испијте без засладувачи. Се пијат 2-3 шолји на ден […]

Tips & Tricks

Убавo мијте ги овие намирници во лето – Опасност од Ешерихија и Салмонела

Иако во лето се препорачува да се јаде многу зеленчук, сепак внимавајте со зелениот зеленчук. Спанаќ, марула, пиперки, рукола…мијте ги убаво поради опасноста од развој на Ешерихија Коли, како и салмонела на топлото. Убаво и темелно мијте ги. Повеќе на Готви.мк: ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки […]

Tips & Tricks

Даската за сечење е легло на бактерии колку и да се мие – Вака темелно ќе ја исчистите

Даската за сечење никогаш темелно не може да се измие, колку и да внимаваме на неа, па станува легло на бактерии. Може да ја исчистите со природна смеса која ќе ја направите во кујна, а ги убива бактериите.Направете си паста од сода бикарбона, сол и вода во иста количина и […]

Повеќе

Бидете внимателни: Бактерии има во секоја шолја за кафе

Со колегите во канцеларија, веројатно, секојдневно муабетите со кафе или чај, но сигурно не сте ни помислиле колку шолјите од кои пиете можат штетно да влијаат на вашето здравје. Студија на Универзитетот во Аризона покажала дека 20 отсто од шолјите содржат колиформни бактерии, за чие ширење придонесуваат валканите сунѓери за […]

Meat, Tips & Tricks

Никако не го одмрзнувајте месото вака – Се шират бактерии

Една од најголемите грешки при готвењето која е опасна е да се одмрзнува месо на кујнската маса. Најубаво е во чинија со ладна вода или во микро, но никако не на работната маса каде се шират бактерии. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: САМО 18+ ФОТО: Орландо Блум и Џастин Бибер го покажаа […]