Tag: баклава

Десерти

Само измешајте и испечете: Баклава раванија без кори

Испробајте го овој фантастичен рецепт… Уживајте! Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Баклава Баклава со вишни Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди „Катица“ торта Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече За […]

Видео, Десерти

Баклава со шумско овошје: Неодолива пита со готови кои и преубав фил

Брзо и лесно до вистински летен десерт. Уживајте! Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Иги“: Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир Хот-дог шпагети: Одличен рецепт […]

Видео, Десерти

Лажна баклава: Мини рол пити со чоколадо, ореви и суви сливи без шеќер

Овие мини рол пити се подготвуваат многу побрзо од класичната баклава, а вкусот е сличен. Уживајте! Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“: Повеќе вести на Готви.мк: Рости од компир Шеф салата Дресинг за Шеф салата Таљатели со зеленчук Пржена банана Pad Thai со пилешко

Видео, Десерти, Посно и веге

Посни мини рол баклави

Залаци за вистинско уживање! Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Летина кујна“: Повеќе вести на Готви.мк: Рости од компир Шеф салата Дресинг за Шеф салата Таљатели со зеленчук Пржена банана Pad Thai со пилешко

Видео, Десерти

Баклава во ролни: Слатки залаци за секаква прилика

Направете баклава во ролни кои лесно се послужуваат. Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“: Повеќе вести на Готви.мк: Рости од компир Шеф салата Дресинг за Шеф салата Таљатели со зеленчук Пржена банана Pad Thai со пилешко

Tips & Tricks

Трик со кој баклавата нема да се лепи – Сите грешиме со шербетот

Има трик за баклавата да биде соврпена и да не се лепи. Имено, се препорачува со шербет да се прелие дури утредента или по ден два. Така нема да биде тешка и да се лепи. Треба да отстои па да се послужи за да не биде сува. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: […]

Препораки

Колку долго се пече баклава – Правило за вкусен десерт

Баклавата е супер десерт омилен на многу генерации, а важно е колку време се пече за да биде совршена. Се пече на 180 степени во рерна без вентилатор и на 160 степени во рерна со вентилатор.Бојата треба да и е златна или како карамел и тогаш е готова. Добар апетит! […]

Десерти

Баклава со млечно чоколадо и ореви

Направете баклава со млечно чоколадо. Повеќе на Gotvi.mk: ВИДЕО: Шеф Марк де Јонг во живо од натпреварот помеѓу Манчестер и Реал ФОТО: Марк од „Брза кујна” ја покажа ќерката ФОТО: Погледнете во чија прегратка заврши Марк од „Брза кујна” ФОТО: Марк од Брза кујна ја покажа сопругата ФОТО: Водителката изненади – […]

Tips & Tricks, Десерти

Не се прелива само еднаш со шербет – Важно правило за вкусна баклава

Сите сакаме вкус на убава баклава со прелив на неа, но има важно правило толку за шеќерниот сируп. Баклавата треба да се прелие со шербет 3-4 пати.По печењето се лади целосно и се прелива со врел сируп. Потоа пак се лади и се цеди сирупот кој не го впила. Се […]