Tag: Бадник

Препораки

Важно правило: Каде треба да се чува паричката за Бадник

На Бадник традиционално се прави леб со паричка, а таа носи здравје и среќа во текот на целата година на оној на кој ќе му се падне. Секогаш парчето леб кое било наменето за вас треба да го изедете, а ако ви се падне паричката треба да се стави до […]

Препораки

Кај и да си, за бадник дома да си – Што треба да има на трпезата?

На големиот христијански празник Бадник важи правилото дека сите треба да бидат дома со семејството. На бадниковата трпеза која е посна треба да има погача со паричка која се смета дека носи здравје и среќа за целата година. Треба да има и посно гравче, посна сарма, суви пиперки, салата од […]

Повеќе

Бадникова погача со паричка – Рецепт кој секогаш успева

Направете бадникова погача со паричка за бадниковата трпеза. Добар апетит! Повеќе Готви.мк рецепти: Салата со маслинки и кубети Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула Неодолива крем салата Малиџано – одличен домашен […]

Главни јадења, Посно и веге

Посно гравче тавче за Бадник

Направете вкусен посен грав за Бадник. Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Баклава Баклава со вишни Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди „Катица“ торта Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече За секоја прослава […]

Препораки

Внимавајте за Бадник – Колку долго се чува рибата пред да е опасна за јадење

За празниците сите знаеме да се прејадеме, а особено треба да внимаваме колку долго ги чуваме намирниците, за да нема труење и мака. Рибата е неизбежна за Бадник, но внимавајте колку дена ќе ја јадете. Се јаде најмногу за два дена дур и и кога се чува во ладилник. Повеќе […]

Видео, Главни јадења

Посна погача за бадник

Брза погача, декоративна, мека и вкусна. Добар апетит! Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Шерпица“: Повеќе вести на Готви.мк: Рости од компир Шеф салата Дресинг за Шеф салата Таљатели со зеленчук Пржена банана Pad Thai со пилешко Еве што научивме на часовите по готвење со Фичо  

Предјадења

Брза и евтина: Сода погача за Бадник

Наравете мека погача за Бадник. Добар апетит! Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Баклава Баклава со вишни Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди „Катица“ торта Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече За секоја […]

Предјадења

Бадникова погача со паричка – брз рецепт за празникот

Направете вкусна бадникова погача со паричка. Добар апетит! Повеќе Готви.мк рецепти: Салата со маслинки и кубети Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула Неодолива крем салата Малиџано – одличен домашен рецепт Зеленчукова […]

Препораки

Бадник е голем празник кој го поминуваме со семејството – ова треба да го има на трпеза

Вечерва е големиот христијански празник Бадник. Откако коледарите пееја на нашите врати, и донесоа радост и смеа, навечер сите треба да седнеме на посната трпеза и да бидеме со семејството.На бадниковата трпеза треба да има погача со паричка, посно гравче, посна сарма, суви пиперки, салата од компир или кисела зелка, […]

Деликатеси, Посно и веге, Салати

Посна салата со грав каква што не сте јаделе до сега

Направете вкусна и посна салата со грав, совршена за посната празнична трпеза. Ова е рецептот: На здравје! Повеќе салати на Gotvi.mk: Вкусна салата со јајца Цвекло со еден додаток – највкусна салата или мезе Шарена салата Руска салата без мајонез и шунка Одлична салата од карфиол Најдобриот рецепт за руска салата […]