Tag: бадеми

Десерти

Брз и неодолив десерт од бадеми и чоколадо

Брз и неодолив десерт од бадеми… Уживајте! Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи Полнет ананас со ориз […]

Десерти

Бомбици со бадеми и бисквити

Фантастични колачиња! Уживајте! Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи Полнет ананас со ориз и пилешко Полнети печурки […]

Десерти

Веднаш направете дупла мера: Топчиња со бадеми и урми готови за 5 минути

Топчиња со бадеми и урми, идеални за посни слави. Уживајте! Повеќе вести на Готви.мк: ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече За секоја прослава – Тигар торта ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот Вистинска […]

Десерти

Неодолив крем од бадеми, без шеќер

Овој домашен крем ќе ви стане омилен. Уживајте! Повеќе на Готви.мк: ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин Ќофтиња во доматен сос ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна Домашни ќофтиња Ќофтиња од тиквица ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири Најдобар рецепт за домашно ќофте

Десерти

Здрав десерт: Протеински топчиња

Брзо се прават, здрави се, а вкусот е фантастичен! Уживајте! Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Баклава Баклава со вишни Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди „Катица“ торта Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која […]

Салати

Вкусен сос од бадеми, лешници или кикирики

Вкусен и здрав сос. Можете да го направите од бадеми, лешници или кикирики. Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да […]

Десерти

Брза торта од чоколадо и бадеми

Брз и неодолив десерт… Уживајте! Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи Полнет ананас со ориз и пилешко […]

Десерти

Како од врвна слаткара: Крем за торти и колачи со бадеми

Направете супер вкусен крем за торти и колачи со бадеми. Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи Полнет […]

Препораки

Вечерва ставете неколку бадеми во вода – Изедете ги рано наутро

Бадемите се здрави и богати со витамини Е, цинк, магнезиум и калциум и помагаат за слабеење, па често треба да ни се на менито. Ставете неколку бадеми во вода околу 4-5  и оставете ги преку ноќ во водата. Наутро кога ќе станете изедете ги. Добри се за мозокот и за […]

Tips & Tricks

Како правилно се чуваат оревите, лешниците и бадемите

Оревите, бадемите, лешниците…на многумина им се омилени, а важно правило е како се чуваат. Се препорачува да се чуваат во ладилникот во херметички затворен сад, зошто така траат и до осум месеци. Се чуваат антиоксидансите во нив кои му помагаат на здравјето. Прочитај повеќе Gotvi.mk вести: Диета со која ќе се ослободите […]