Tag: афродизијак

Препораки

Лек и афродизијак: Мускатното оревче е здраво, но мора да се внимава колку се користи

Мускатното оревче е лек и афродизијак. Содржи витамини и антиоксиданси кои делуваат на општото здравје и метаболизам. Има многу минерали и со калиум, манган, калциум, бакар, цинк и магнезиум во себе. Се бори со габични инфекции, со депресија, надуеност, помага за срцето, притисокот. Важно е да се зема умерено, големи количини […]

Повеќе

Афродизијак и лек – Зачин кој помага и за диета

Мускатното оревче има бројни здравствени придобивки, и има голема примена во медицината, како и козметиката. Одличен лек е за гастритис, манини, како и проблеми со штитната жлезда. Претставува совршен антиоксиданс, нискокалоричен е па помага и за слабеење, бидејќи е нискокалоричен. Стимулативно делува и на мозокот, а претставува и природен седатив […]

Повеќе

Храна за либидо кај мажите и жените

Не е тајна дека храната многу влијае на либидото кај мажите и кај жените, а оваа храна прави жените и мажите да си ги разбудат страстите и е природен афродизијак. Тука се бананите кои ги има секаде по достапна цена. Тие имаат важни состојки за производство на тестостерон. Тука се […]

Препораки

Има повеќе витамин Ц од портокалот – освен што лечи е и моќен афродизијак

Индискиот орев е здрава и исклучително вкусна намирница. Никогаш не се продава со лушпа, бидејќи помеѓу внатрешноста и лушпата има масло, а тоа треба да биде тргнато. Така се уништува и лушпата. Достапен е во текот на целата година, а во Европа главно се јаде сушен или печен. Се чува […]

Препораки

Афродизијак, седатив и сојузник во топењето на салото – јадете го често

Мускатното оревче е тропска билка со стебло како кајсија. Има бројни здравствени придобивки, и има голема примена во медицината, како и козметиката.Одличен лек е за гастритис, манини, како и проблеми со штитната жлезда. Претставува совршен антиоксиданс, нискокалоричен е па помага и за слабеење, бидејќи е нискокалоричен. Стимулативно делува и на […]

Десерти

Вафла Афродизијак

Ана ни испраќа вкусен и богат рецепт за вафли. Зошто го носи тоа име проценете сами, а еве како да ја приготвите: Сите состојки ставете ги во еден сад. Додајте количина на брашно додека да добиете смеса погуста од онаа за обични палачинки. Оставете ја смесата да отстои 1 час, […]

Повеќе

Јагодите се совршен афродизијак за топлите месеци

Ако постои овошје со неодолив изглед, заносен мирис и совршен вкус, кое воедно е и здраво, па дури и лековито, тогаш тоа е јагодата. Јагодите се во мода секоја пролет, без оглед на трендовите. Меѓу бројните видови постојат и жолти, кои се посебен специјалитет и чиј плодови се берат до […]

Препораки

Мажите стануваат ѕверови во кревет со оваа намирница – никогаш не сте се сетиле на неа

Иако многумина не го поврзуваат со сексот и со намирниците кои веднаш асоцираат на него, верувале или не, целерот е најмоќниот афродизијак. На Грците во минатото им бил симбол на славењето, а познато е дека е многу здрав, полн со витамини и спречува многу болести. Делува за бубрезите, подобра циркулација, […]

Препораки

Не сте знаеле: Додатокот за торти е најмоќен афродизијак

Ванилата има одлична арома и мирис, а што е најважно е многу здрава.Потекнува од Мексико и расте во тропски краеви, а важи за моќен афродизијак насекаде ширум светот. Таа е добар седатив, а воедно и има антиканцерогено дејство. Се користи и во козметиката за креми, тоници и лосиони. Повеќе на […]

Tips & Tricks

Помоќен од вијагра и афродизијак: Две состојки за да бидете ѕвер во кревет

Ако сакате да бидете ѕвер во креветот, не ви треба ништо друго освен две евтини намирници кои дома сите ги имаме.Ви требаат 30 грама суво грозје и 20 милилитри млеко. Добро искиснете го грозјето и сварете го со млекото. Пијте го ова три пати дневно и постепено смесата појачувајте ја […]