Tag: аронија

Десерти

Домашно слатко од аронија

Вкусно домашно слатко од аронија. Повеќе на Готви.мк: ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин Ќофтиња во доматен сос ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна Домашни ќофтиња Ќофтиња од тиквица ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири Најдобар рецепт за домашно ќофте

Десерти

Мафини со јаболко

Брз и вкусен десерт… Уживајте! Повеќе на Готви.мк ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки ВИДЕО: Рецепт за органска маска за длабинска нега на оштетена коса ВИДЕО: Направете шеќерна паста за депилација 10 „убијци“ на вишокот калории Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

Препораки

Билка која е дар од Бога – Аронијата штити од тешки состојби

Аронијата е една од најздравите намирници, и има многу голема лековита моќ во телото на човекот. Спречува слободни радикали во телото и спречува развој на тешки болести, помага за добра циркулација на крвта, за имунитет, намалување триглицериди и холестерол. Добра е и за стомакот и за сите кои патат од […]

Препораки

Домашен сируп од аронија – Помага за сите болести

Направете вкусен и здрав сируп од аронија. Уживајте! Повеќе десерти на Готви.мк: Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома Супер рецепт: Леден кафе колач Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега […]

Препораки

Една од најздравите намирници – Аронијата помага за цел спектар болести

Аронијата е една од најздравите намирници, и има многу голема лековита моќ во телото на човекот. Се покажало дека има антиканцерогено дејство, спречува слободни радикали во телото и спречува развој на тешки болести. Помага за добра циркулација на крвта, за имунитет, намалување триглицериди и холестерол. Ублажува мигрена и главоболка, намалува […]

Повеќе

Аронијата ги брка вирусите: Ја нарекуваат намирница на иднината бидејќи има исклучителни лековити својства

Сезоната на грип и настинки е во полн ек, па имунитетот е на сериозен тест. Со цел да го зајакнете, морате да работите на тоа секој ден, а еден од сојузниците е аронијата.Билката која ја нарекуваат намирница на иднината има исклучително лековита моќ. Аронијата го прочистува организмот од штетни материи […]

Препораки

Лековит сируп од аронија – десет дена и телото е препородено

Направете вкусен и здрав сируп од аронија. Зошто е корисна аронијата? Аронијата е се повеќе популарна на нашите простори, се смета дека превенира дури и рак и помага за цела листа болести. Го успорува процесот на стареење и помага да се спречи развој на хронични болести. Има витамин А, Б2, […]

Препораки

Чудесна билка го обзема Балканот: Расте по дворови, многу помага, а од неа и се заработува

Чудесна билка која го обзема Балканот, лековита е и здрава. Аронијата е се повеќе популарна на нашите простори, се смета дека превенира дури и рак и помага за цела листа болести. Го успорува процесот на стареење и помага да се спречи развој на хронични болести. Има витамин А, Б2, Б6 […]

Препораки

Единствена билка која преживува и на 47 степени и во зима – лекува буквално се

Многу здрава и помага за многу болести, а карактеристично за неа е што успева и на температури од 47 степени целзиусови, но отпорна е и на студ, мраз и зима. Се работи за аронијата.Тоа покажува дека расте во секое годишно време и воладни и топли краишта. Аронијата е и храна […]

Препораки

Мали зрнца полни здравје – Користете ги како сок или чај

Иако овие зрнца не ви паѓаат прво напамет кога ќе ви се пријаде овошје, аронијата изобилува со здравје и треба почесто да ја имаме во секојдневната исхрана. Аронијата може да издржи и на многу ниски температури, има многу витамини како Ц, А, Е, Б2, Б6, кои се многу корисни за […]