Tag: арома

Деликатеси

Фета со зачини во маслиново масло – Кога ќе се изеде добивате ароматично масло

Направете фета сирење со зачини во маслиново масло, совршена комбинација. Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи Полнет […]

Повеќе

Што треба да ставите на лососот за да има совршен вкус и арома

Лососот е една од најздравите риби, а совршено оди со неколку зачини. Класичен микс ос сол и бибер е совршен. Исто така, лук во прав. Супер е и со сок од лимон и рузмарин кој дава посебна арома. Повеќе на Готви.мк: Брз појадок со туна салата ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од […]

Препораки

Направете го сами дома: Највкусно маслиново масло со арома

За јадењата да ви бидат повкусни, им мал три со маслиновото масло. Имено, се што треба е да излупите лук и да ставите во маслиново масло, со што тој нема да скапе. Откако ќе го употребите користете го маслото за јадења. Ќе биде ароматично и вкусно. Повеќе вести на Готви.мк: […]

Главни јадења

Брз ручек: Ароматични компири од рерна

Направете деликатес со компири на американски начин, евтината и здрава намирница. Се земаат компири во количина по избор, се мијат и лупат и се сечат во форма на чамци.Се ставаат во длабок сад и се става потоа рузмарин, сол и бибер, магдонос и што уште да сакате. Се става пола […]

Tips & Tricks

Додадете го ова овошје кога печете месо – Ќе има супер арома

Ако сакате месото кое го печете да има супер арома и да е меко, искористете две состојки кои не би ви паднале обично на памет.Ставете малку банана и јаболки излупени на него. Ќе биде сочно и вкусно од соковите. За повеќе видеа со кулинарски совети, трикови и рецепти тука Прочитај […]

Tips & Tricks

Пржениот компир ќе биде повкусен – Само ставете го ова во маслото

Пржениот компир ќе биде повкусен со еден трик. Ви треба само гранче рузмарин.Додека пржите компири, додадете и рузмарин и вкусот ќе биде незаменлив, а нема да имате ни проблем со стомакот. Добар апетит! Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал – […]

Tips & Tricks

Арома терапија: Овие мириси ќе ви го подобрат расположението

Иако звучи чудно, стручњаците тврдат дека мирисот на одредени намирници го поправа расположението и дава енергија… Цитрусно овошје: Кога ќе ви падне расположението, само мириснете портокал, лимон, грејпфрут… Витаминот Ц кој доминира во цитрусното овошје ја подига енергијата. Исто така, мирисот од лимон го намалува нивото на стрес. Крема за […]

Десерти

Меко тесто, овошје и шеќер во прав: Брза пита со вишни мами со аромата

Направете сочна пита со вишни која мами и со вкус и со арома. Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Баклава Баклава со вишни Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди „Катица“ торта Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта […]

Предјадења

Ќе мириса опојно од рерната: Брзи кифлички кои може да си ги понесете и на работа

Направете вкусни и меки кифли во вашата кујна кои мамат со мирисот. Добар апетит! Повеќе вести на Готви.мк: Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи Полнет ананас со ориз и […]

Повеќе

Бело вино со цимет – Повкусно од греено црвено вино

Направете вкусно бело вино со цимет. Иако веројатно и вие правите црвено вино со цимет, па ова ви изгледа малку чудно, сепак е одлично. Се загрева виното со состојките до вриење, се става во чаши и се служи. Уживајте! Повеќе на Готви.мк:Чајот од шипка како лекБРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги […]