Tag: апче

Препораки

Оревите менуваат апче – Помагаат за големи проблеми, а ова се дел од нив

Оревите се здрава намирница која помага за многу проблеми, и буквално во некои ситуации делуваат како лек. Се препорачуваат да се јадат за проблеми со циркулација, за губиток на тежина по болест и за трудници и доилки. Го јакнат и нашиот имунитет, а помагаат и за грип и настинка. Поврзани […]

Препораки

Ретко ги јадеме а многу се здрави – Овошје кое заменува апче за срце

Ова овошје ретко ни текнува да го јадеме, а е многу здраво. Се работи за боровинките кои многу помагаат.Ја подобруваат крвта, помагаат за анемија, за имунитет, за намалување ризик од срцеви заболувања, како и намалување притисок. Пијте сок од боровинки и ќе чувствувате благодети.   Повеќе поврзани рецепти на Gotvi.mk: Вкусна […]

Препораки

Храна за намалување на притисокот – Делува како апче

Овошјето многу делува на крвниот притисок и затоа ви препорачуваме природни решенија. Ако сакате да го намалите притисокот, се препорачува во текот на денот да консумирате кајсии, киви, манго, праски и диња. Јадете и лубеница, авокадо, папаја, калинка, суво грозје и грозје. Повеќе рецепти за превкусни десерти тука Рецепт за […]

Tips & Tricks

Ако ви се лоши кога се возите во автомобил – Наместо апче земете го ова

Иако можеби звучи чудно, ако имате и вие мачнини кога патувате во автомобил, има мал трик од кујната со кој ќе ви биде поубаво. Земете парче чоколадо пред да седнете во возилото и верувајте ќе делува на телото така што нема да ви се лоши. Воедно го поттикнува и хормонот […]

Препораки

Куркумата заменува апче за болка – Помага за голем проблем

Зачините некогаш заменуваат апчиња за болка и тоа буквално. Тука е куркумата, куркумата помага за болки во стомакот, како и депресија. Куркумата позитивно делува со своите состојки за стомакот, за мрзеливи црева, болки и надуеност и навистина помага. Помага и за депресија. Повеќе вести на Готви.мк: Похован кромид со кашкавал […]

Препораки

Овој зачин заменува апче – за артритис и болки во стомакот

Биберот е зачин кој може да замени апчиња од аптека, за артритис, болки во стомак и проблеми со варењето на храната. Иако веројатно никогаш не сте помислиле дека е лековит, биберот помага за овие проблеми. Има пиперин, моќна активна состојка во себе, која делува како апче. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Чај […]