Tag: апетит

Препораки

Анорексијата и булимијата се проблем и во 21. век: Домашна смеса за поттикнување апетит

Направете си домашна смеса за поттикнување на апетиттот, ако имате ваков проблем. Ви требаат 10 грама рузмарин, 5 грама суво нане, 1 литар домашна ракија и 50 грама мед.Се сече рузмаринот ситно, се меша со нането, се става ракија и се додава мед, па убаво се меша. Се става во […]

Tips & Tricks

Намирници со кои најдобро ќе го скротите гладот

Кога ќе ве фати глад или едноставно немате време за оброк, некаде во кујна би требало да имате некоја намирница со која ќе го скротите гладот. Но наместо да посегнувате по пекарски производи или чоколадо, следниот пат размислете и навреме снабдете се со некои од овие квалитетни намирници со кои […]

Uncategorized

Јадете ги овие 4 намирници и ќе ви се намали апетитот

Некои намирници и зачини не служат само за подобрување на вкусот на храната, туку со нивна помош може и многу добро да се контролира апетитот. Ако навистина сакате да изгубите килограми, две нешта се неопходни – да го забрзате метаболизмот и да го контролирате апетитот, а во тоа можат да […]

Tips & Tricks, Повеќе

Протеините – основа на ефикасните диети

Жените често го избегнуваат месото и млечните производи зошто мислат дека содржат премногу калории. Но треба да знаете дека токму протеините го контролираат апетитот и го активираат метаболизмот и согорувањето на енергија. Протеините се во основата на структурата на сите клетки. Освен тоа тие се и извор на енергија. Во […]