Tag: ананас

Десерти

Ананас палачинки, ќе ги обожавате!

Неодоливи палачинки со  ананас. Уживајте! Повеќе на Готви.мк: ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки ВИДЕО: Рецепт за органска маска за длабинска нега на оштетена коса ВИДЕО: Направете шеќерна паста за депилација 10 „убијци“ на вишокот калории Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)  

Повеќе

Смути од ананас и банана: Го забрзува метаболизмот и топи килограми

Оваа напивка има малку калории, а ќе ве засити и ќе ви обезбеди енергија во текот на денот. Покрај тоа, го забрзува метаболизмот и топи килограми. Уживајте! Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: […]

Повеќе

Смути од ананас и зелена салата

Подгответе здраво смути за одличен почеток на денот. Повеќе Готви.мк рецепти: Салата со маслинки и кубети Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула Неодолива крем салата Малиџано – одличен домашен рецепт Зеленчукова […]

Десерти

Здрави палачинки со ананас

Неодоливи палачинки… Уживајте! Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи Полнет ананас со ориз и пилешко Полнети печурки […]

Препораки

Со кои намирници не се комбинира млекото – Предизвикува многу маки

Сите сакаме да јадеме млеко со мусли, со разни плодови и овошје, но некои комбинации се навистина штетни. Никогаш немојте да комбинирате млеко и ананас. Предизвикуваат стомачни тегоби и надуеност, дијареа и главоболка. Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Баклава Баклава со вишни Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет Неодоливо вкусна: Домашна торта со […]

Повеќе

Смути со ананас – Почнете го денот со егзотичен вкус и витамини

Смути со ананас, витамини во чаша.  Се ставаат сите состојки во блендер и се става во шолја. На здравје! Повеќе поврзани рецепти на Gotvi.mk: Вкусна боранија со поховано пилешко Здраво, вкусно, едноставно: Стар рецепт за боранија Боранија со пилешко Рижото со грашок и боранија Ручек со боранија и компир – вкусни […]

Препораки

За синуси, имунитет и стомакот – Овошје кое најмногу помага

Ананасот е овошје кое можеби не го користите секојдневно, н отреба почесто да се внесува бидејќи има голема корист од него. Има многу витамин Ц и витамини од групата Б.ПОмага за регулирање на крвниот притисок, за алергии, настинки и грип. Помага и за јакнење на имунитетот. Делува позитивно и на […]

Tips & Tricks

Изберете најсочен ананас – Има мал трик

Ова е вистинскиот начин да не згрешите и да изберете вкусен и сочен ананас. Спротивно од бирањето банани, ананасот не треба да е зелен.Треба да се бира само оној со жолто кафена кора. Колку и листовите побрзо се вадат, толку е позрел. Повеќе Готви.мк рецепти: Салата со маслинки и кубети […]