Tag: Амбасада

Повеќе, Препораки

Try Swedish! Денови на шведска храна во Скопје од 7 до 16 јуни

Со желба да ја запознае македонската јавност со вкусовите на шведската кулинарска култура, Амбасадата на Шведска веќе трета година по ред организира денови на шведска храна. Оваа година под мотото Try Swedish!, во ресторанот Дистрикт ќе можат да се вкусат интересни шведски рецепти од 7 до 16 јуни. За време на деновите на шведска храна во Македонија ќе […]

Видео, Повеќе

ВИДЕО: Како Американци прават ајвар и зелник

Амбасадата на САД на својата официјална Фејсбук страна објави интересно видео во кое вработените прават македонски специјалитети – ајвар и зелник. Погледнете како изгледал овој настан, а резултатот е фантастичен. Браво! Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Салата која летово ќе ја правите секој ден Англиски погачици со чедар – ќе ги […]