Tag: алое вера

Препораки

Алое вера – Кралица на лековитите билки

Алое вера е здрава намирница која многу помага. Алое верата помага за правилно функционирање на телото и за секоја клетка да работи нормално. Има многу витамини во себе и тоа А, Б1, Б2, Б3, Б6, Б12, Ц, Е, како и фолна киселина кои се многу важни за телото. Има и […]

Tips & Tricks

Само неколку капки за раст на косата и враќање на природната боја – Маска за здравје од коренот

Појавата на седите влакна и ќелавоста со текот на годините и процесот на стареење е нормална, а неретко знае да се јави и во помлади години. Ова се јавува како резултат на генетски предиспозиции, но и изложеност на стрес и напорен живот. Доколку спаѓате во онаа група на луѓе кои […]

Препораки

Го краси домот и го подобрува здравјето: Оваа билка мора да ја имате дома

Алое верата е позната како билка на бесмртноста, а кај Египќаните се користела во секојдневието. Се чува до врата бидејќи се смета дека така носи позитивна енергија. Го прочистува воздухот од канцерогени материи и помага да се намали стресот и несоницата. Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Многу вкусно – потпечена тава […]

Препораки

Свештеник 20 години ја проучувал оваа билка и тврди: Лекува рак!

Романо Заго, свештеник од Бразил со години ја проучувал билката алое вера, која денес има широка употреба, во медицината, козметиката, секојдневниот живот.Тој вели дека освен што делува благотворно, исто така според неговите испитувања, лекува рак. Свештеникот забележал дека о сиропиталиштето каде оди луѓето подобро се чувствувале од алое вера. Помага […]