Tag: алишта

Tips & Tricks

Ја враќа белината – Намирница подобра од прашок за перење

Ако сакате блескаво бели пешкири, кошули или завеси, како и било какво друго парче облека, се што ви треба е помош од кујната. Ставете ги алиштата во вода со доста сол, оставете да искиснат п исперете ги. Ќе се врати белината. Повеќе рецепти на Gotvi.mk: ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема […]

Tips & Tricks

Ќе нема каменец и нечистотија – Смеса која ги раствара сите дамки во машината

Има лесен начин да ја исчистите машината од нечистотии, каменец и мувла и тоа само о средство за чистење, сунѓер, ракавици и 25 грама лимонтус. Прво исчистете ја внатрешноста кај гумата на вратата со салфета, за да се упие влагата, ставете средство на цела гума, оставете два час авака.Потоа уклучете […]

Tips & Tricks

Ги перете алиштата на 30-40 степени? Не сте ни свесни колку може да биде опасно

Многумина ги перат шарените алишта на ниски температури, особено од причина што машината троши помалку струја и брзо пере. Меѓутоа, постои опасност да навлечеме бактерии Ешерихија коли кои можат да се пренесуваат кога гардеробата ја переме на 30 и 40 степени. Стручњаците предупредуваат дека бактериите живеат во нашиот организам на […]

Tips & Tricks

Со помош на овој мал трик исчистете ја машината за перење да биде како нова

Ова е вистински совет ако сакате темелно да ја исчистите машината за перење алишта, со цел да не се шири непријатна миризба на гардеробата. Огромната количина вода и хемикалии прават во еден момент од машината да се шири непријатна миризба. Ако го имате овој проблем, ставете 2 шолји вински оцет […]

Tips & Tricks

Отстранете ги дамките од пот на алиштата – има евтин и брз трик

Ако на алиштата ви се појавија дамки од пот, искористете мал трик. Ставете мешавина од оцет и вода, нека отстои, па исперете. Дамките ќе ги снема. Повеќе на Готви.мк:Чајот од шипка како лекБРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта Корисен совет: Како да ги освежите […]

Tips & Tricks

Додадете го ова кога перете бели алишта – ќе бидат како само што купени од продавница

Наместо да давате пари за скапи избелувачи за алишта, влезете во кујната и решете го проблемот за малку пари. Ставете ¼ или ½ лимонов сок во дозерот за перење во машината и потемните бели ткаенини кои го загубиле сјајот повторно ќе бидат блескави. Повеќе десерти на Готви.мк: Конечно: Највскуниот десерт […]

Tips & Tricks

Ставете бибер во машината за алишта – нема потреба од скапи детергенти

Биберот е супер додаток за јадењата, а има и широка намена во секојсневниот живот. Биберот помага вашите алишта да бидат блескаво бели, им ја чува бојата и чистотата, па ако додадете малку во машината за перење кога ќе ја вклучите, заедно со детергентот. Доволно е едно лажиче бибер, а може […]

Tips & Tricks

Ставете ја оваа намирница во прашокот кога перете – ја враќа белината на алиштата

Биберот е намирница која многу помага, и ја чува белината на облеката. Ставете неколку зрна во машината кога ставате прашок, и исперете ја облеката. Ќе биде блескаво бела. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Белите патики ќе бидат како нови – Еве како едноставно да ги исчистите БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните […]

Tips & Tricks

Го топи каменецот од машината за алишта и цревата: Алиштата ќе мирисаат свежо, евтино за сите домаќинки

Направете супер корисен трик за домаќинството. Со сода бикарбона, која е позната по своите лековити својства како и оние за чистење во домот, направете си средство за чистење на машината за алишта, со кое од сега алиштата пак ќе мирисаат на свежо. Ставете 100 грама сода бикарбона и една лажица […]

Tips & Tricks

Исушете ги алиштата брзо и во зима – тајната се крие во кујната

Вашите алишта особено на ниските температури, можат да се исушат брзо и без машина за сушење и радијатор,и тоа верувале или не во ладилникот. Се што треба е да земете кесе, да ги ставите мокрите алишта, и да ги ставите во ладилникот од фрижидерот, со што ладниот воздух е сув, […]