Tag: Албанија

Повеќе

Најдобрите цени на море и годинава се во Албанија – Еве ги

Поевтини цени од некои туристички места во Македонија, а дефинитивно од другите земји во кои одиме на одмор на море. Еве ги цените кои ни ги праќа Марина која летово била на одмор во Валона: Сместување                     1200 денари Лежалки+чадор      […]

Повеќе

Земјотрес утрово ја стресе Македонија

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Македонија, со станици во Скопје, Штип, Валандово, Битола, Охрид и Крушево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје, денеска регистрира земјотрес чии епицентар се наоѓа во соседна Албанија.Овој земјотрес се случи во 06 часот и 08 минути со Рихтерова локална магнитуда 4.0. Истиот […]

Повеќе

Попладнево нови земјотреси: Балканот не престанува да се тресе

И попладнево не престанува да се тресе тлото. Многу земјотреси се регистрирани на Балканот. Земјотреси се почувствувани во Албанија и тоа со магнитуди од 2,0 и 2,6 степени, изминативе неколку часа. Земјотрес ја стресе и Грција со јачина од 2,4 степени. Земјотреси имало и во повеќе градови на Турција. Прочитај повеќе […]

Повеќе

(ФОТО) Десетина земјотреси на границата меѓу Албанија и Грција – се чуствуваат во Македонија

Сеизмолошките осерватории вчера во текот на ноќта регистрирале десетина земјотреси со епицентар во соседна Република Грција и Албанија. Земјотресите биле почуствувани во Охрид, Струга, Ресен, Битола и околината, а дел дури и до Скопје. Цела обложувалница се испразни – Уште едно видео од саботниот земјотрес во Скопје ВИДЕО: Како беше […]

Повеќе

Силен земјотрес во Грција почувствуван и во Македонија

Земјотрес со интензитет од 5,3 степени вечерва во 22:14 часот со епицентар на границата помеѓу Албанија и Грција. Земјотресот е почувствуван во албанските градови Тирана и Корча, грчките острови Лефкада и Крф, како во Македонија. Земјотресот бил почувствуван во Битола, а дури и во главниот град, Скопје. Во последните 24 часа во […]

Повеќе, Препораки

ФОТО: 30 денари еспресо на плажа – Еве каде се овие цени

Читател на Готви.мк, Игор Вајдевски, на нашата страна на Facebook ни испраќа фискална сметка на која му е наплатено 140 леки или 60 денари за 2 еспреса и тоа на сама плажа. Тој ни пишува дека сметката е направена во Албанија, во летниот резорт „Mali i Robit“. Прочитај поврзани Gotvi.mk вести: […]

Повеќе, Ресторани

Кафе и сок 60 денари – Оваа година одиме тука на море

Вистинско „џабе“. Вака туристите кои минатата година се вратија од летувалиштата во соседна Албанија ги опишуваат цените кои ги нуди нашиот западен сосед. Прекрасна и свежа морска храна, извонредни италијански специјалитети и диви и недопрени плажи. Во делот околу Валона плажите се карпести, односно нема песок туку крупни камчиња. Затоа […]